Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2019, 21:28

Starostovia Budapešti a Varšavy zvažujú spojenie síl, volajú aj Valla

Obaja starostovia diskutovali o spolupráci medzi hlavnými mestami Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.

Starostovia Budapešti a Varšavy zvažujú spojenie síl, volajú aj Valla
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Proeurópski starostovia Budapešti a Varšavy uvažujú nad spojením síl proti nacionalistickým stranám vládnucim v Maďarsku a Poľsku a vyzvali aj primátorov českého a slovenského hlavného mesta, aby sa k nim pridali. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Podľa pozorovateľov strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vytvorili stredoeurópsky typ neliberálnej demokracie, ktorá spôsobuje napätie vo vzťahoch s Európskou úniou.

Stredoľavý politik Gergely Karácsony dosiahol tento mesiac šokujúce víťazstvo vo voľbách starostu maďarskej metropoly Budapešť a zasadil tak prvý volebný úder Orbánovi od jeho nástupu k moci v roku 2010, píše agentúra AFP.

Centrista Rafal Trzaskowski sa stal starostom poľského hlavného mesta Varšava koncom minulého roka, keď porazil kandidáta strany PiS.

Obaja starostovia diskutovali o spolupráci medzi hlavnými mestami Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska, povedal Karácsony pre poľský liberálny denník Gazeta Wyborcza.

"V každej z našich krajín nás vlády odďaľujú od európskeho stredu a vzdorujú tomu iba veľké mestá," uviedol Karácsony.

"V každom z našich štyroch hlavných miest sú progresívni starostovia, čo poskytuje dokonalý základ pre spoluprácu," dodal maďarský politik.

Štyri metropoly by sa mohli zjednotiť a vytvoriť tlak na Brusel, aby "posielal viac európskych peňazí priamo do veľkých miest" a obchádzal centrálne vlády, vysvetľoval Karácsony.

Varšava a ďalšie veľké mestá v Poľsku, kde neraz stoja vo vedení politici spriaznení s opozíciou, vyhlasujú, že dostávajú zo štátnych pokladníc nedostatočné sumy financií.

"Je to zaujímavý nápad, ktorý si zaslúži, aby sa o ňom diskutovalo," povedal v stredu hovorca Varšavy Kamil Dabrowa pre AFP.

Dabrowa uviedol, že starostovia plánujú ďalšie diskusie 8. novembra v nemeckom hlavnom meste Berlín počas slávností pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

Primátor českého hlavného mesta Praha Zdeněk Hřib, člen protisystémovej strany Piráti, v stredu pre AFP uviedol, že "iniciatívu privítal".

Primátor slovenskej metropoly Bratislava Matúš Vallo bol opatrný a vyhlásil, že je "ťažké" vyjadriť sa ku Karácsonyho iniciatíve, lebo financovanie veľkých miest je v každej krajine odlišné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.