Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2019, 21:35

USA dali na sankčný zoznam ďalších vysoko postavených predstaviteľov Venezuely

Spojené štáty majú vedúcu úlohu v diplomatickej kampani na podporu vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa.

USA dali na sankčný zoznam ďalších vysoko postavených predstaviteľov Venezuely
Zdroj: Reuters

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila v utorok sankcie na piatich vysoko postavených predstaviteľov Venezuely, ktorých už predtým sankcionovali aj Európska únia a Kanada. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Novými menami na sankčnom zozname USA sú aj veliteľ strategických operácií venezuelského námorníctva Remigio Ceballos a generálny tajomník Rady národnej obrany José Adelino Ornelas.

Dostali sa tam aj major Národnej gardy, člen Národného ústavného zhromaždenia a predstaviteľ tajnej služby.

Tieto osoby majú podiel na násilí páchanom voči pokojným opozičným demonštrantom alebo majú blízko ku "skorumpovanej" vláde prezidenta Nicolása Madura, uviedol podľa AP odbor kontroly zahraničných aktív ministerstva financií USA.

​Spojené štáty majú vedúcu úlohu v diplomatickej kampani na podporu vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil v januári za dočasného prezidenta, čo následne uznalo viac než 50 krajín sveta.

Európska únia uplatňuje režim sankcií voči Venezuele od roku 2017. Okrem sankcií voči niektorým predstaviteľom vládneho režimu EÚ zaviedla aj zákaz vývozu zbraní do tejto krajiny a vybavenia, ktoré by sa mohlo použiť na represie voči obyvateľstvu.

Podľa údajov OSN sa Venezuela už piaty rok nachádza v recesii, ktorá od roku 2015 vyhnala z krajiny viac ako 2,7 milióna ľudí. Väčšina z nich utiekla pred biedou a neistotou, pričom takmer štvrtina z 30 miliónov Venezuelčanov, ktorí v krajine zostali, zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.