Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 08:22

Briti rozpustili parlament. O brexite rozhodne nové zloženie

Voľby, ktorých konanie dnes premiér Boris Johnson formálne oznámi, sa uskutočnia 12. decembra.

Briti rozpustili parlament. O brexite rozhodne nové zloženie
Zdroj: Reuters

Päť týždňov pred plánovanými decembrovými voľbami bol rozpustený britský parlament. Na svojom twitteri o tom dnes hodinu po polnoci informovala Dolná snemovňa, volená komora zákonodarného zboru.

Znovu sa poslanci vo Westminsterskom paláci v Londýne zídu až 16. decembra. Voľby, ktorých konanie dnes premiér Boris Johnson formálne oznámi, sa uskutočnia 12. decembra. Vyriešiť majú predovšetkým pat okolo plánovaného odchodu Británie z Európskej únie.

Poslanci dolnej komory britského parlamentu vypísanie predčasných parlamentných volieb schválili na návrh vlády minulý týždeň. Podľa zákona z roku 2011 musí byť parlament rozpustený najneskôr 25 pracovných dní pred voľbami.

Brexitový pat

Posledná schôdza trvala podľa parlamentného webu tri týždne a dva dni a poslanci počas nej stihli vypočuť, prerokovať a schváliť tradičnú kráľovninu reč, ktorá stanovuje priority vlády, zvoliť Lindsayho Hoylea novým predsedom Dolnej snemovne a tiež sa prvýkrát od roku 1982 mimoriadne zísť v sobotu.

Na októbrovej sobotňajšej schôdzi hlasovali zákonodarcovia o novej brexitovej zmluve, ktorú vyjednal premiér Johnson s Bruselom.

Nakoniec však jej schvaľovanie odložili a následne odmietli schváliť harmonogram prerokovania vykonávacieho zákona k brexitu. To viedlo vládu k rozhodnutiu usporiadať predčasné voľby.

Celé viac ako dvojročné obdobie, počas ktorého teraz už rozpustená Dolná snemovňa zasadala, sa nieslo v znamení plánovaného odchodu Británie z Európskej únie. Jeho termín bol nakoniec z 31. októbra opäť odložený, tentoraz najneskôr na 31. januára 2020.

O brexite rozhodne nové zloženie

O zákonoch súvisiacich nielen s brexitom už teraz bude hlasovať dolná komora britského parlamentu v novom zložení. Briti budú svojich zástupcov vyberať 12. decembra. V poslednom mesiaci v roku sa pritom budú parlamentné voľby konať prvýkrát za takmer sto rokov.

Oficiálne by mal dnes konanie volieb po stretnutí s kráľovnou oznámiť premiér Boris Johnson. Dneškom tiež začína obdobie predvolebnej kampane, pre ktoré v Británii platia prísne pravidlá.

Či však voľby patovú situáciu okolo brexitu vyriešia, nie je vôbec jasné. Aktuálny prieskum agentúry ICM síce predpovedá víťazstvo vládnych konzervatívcov (38 percent) a najsilnejšej opozičnej strane, labouristom Jeremyho Corbyna, prisudzuje až druhé miesto (31 percent), nie je však vylúčené, že žiadna z veľkých strán nezíska v Dolnej snemovni väčšinu.

Silnú pozíciu by si mohli vydobyť Liberálni demokrati (15 percent), ktorí žiadajú zrušenie brexitu, aj Strana pre brexit (deväť percent) europoslanca Nigela Faragea, ktorá naopak presadzuje odchod krajiny z EÚ bez dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.