Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 09:53 Aktualizované dňa 13.11.2019 o 10:23

Situácia v Benátkach je dramatická. Najhoršie záplavy za polstoročie zasiahli aj slávnu pamiatku

Na dnešok meteorológovia hlásia ďalší príliv vody, ktorý by mohol dosiahnuť až 160 centimetrov.

Situácia v Benátkach je dramatická. Najhoršie záplavy za polstoročie zasiahli aj slávnu pamiatku
Zdroj: TASR/AP

Talianske Benátky postihli najhoršie záplavy za polstoročie, na Námestí svätého Marka siahala voda v utorok do výšky až jedného metra a dostala sa aj do najslávnejšej pamiatky mesta, Baziliky svätého Marka. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Starosta mesta Luigi Brugnaro vyhlásil stav núdze a požiadal o pomoc taliansku vládu.

"Situácia je dramatická," napísal Brugnaro na twitteri. "Požiadali sme vládu o pomoc, náklady budú vysoké," varoval starosta a záplavy označil za výsledok klimatických zmien.

Bazilika svätého Marka bola podľa agentúry Reuters teraz zaplavená šiestykrát za viac ako tisíc rokov, z toho štyrikrát za posledných dvadsať rokov.

Záplavy v Benátkach sú najhoršie od roku 1966, vtedy voda dosiahla 194 centimetrov. V utorok asi hodinu pred polnocou SEČ vystúpila na 187 centimetrov.

Veľká voda v Benátkach spôsobila aj problémy v doprave, na fotografii agentúry ANSA je vidieť vyplavený na chodníku jeden z takzvaných waterbusov, ktoré v meste zaisťujú hromadnú dopravu.

Na dnešok meteorológovia hlásia ďalší príliv vody, ktorý by mohol dosiahnuť až 160 centimetrov, uviedla agentúra AP. Z bezpečnostných dôvodov zostali dnes zatvorené školy a škôlky v Benátkach, škôlky boli zatvorené už v utorok.

Agentúra ANSA dnes napísala, že v utorok zomreli v oblasti benátskej lagúny dvaja ľudia. Osemdesiatročný muž zomrel po zásahu elektrickým prúdom, keď sa snažil naštartovať vodné čerpadlo v zaplavenom dome. Príčina smrti druhého človeka nie je jasná, ale mohlo ísť o prirodzené úmrtie, uviedla ANSA.

Starosta Benátok tiež vyzval na urýchlené spustenie dlho budovaného projektu Mojžiš, systému podvodných bariér, ktoré majú mesto chrániť pred záplavami počas prílivu. Proti projektu protestovali v minulosti ekológovia, podľa ktorých poničí ekosystém benátskej lagúny.

Televízia SkyTG24 dnes citovala guvernéra regiónu Luku Zaiu, podľa ktorého je systém Mojžiš takmer hotový. Zaia však tiež uviedol, že nie je isté, či by takýmto záplavám, aké postihli Benátky tento týždeň, dokázal zabrániť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.