Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 23:12

Tusk: Brexit je skutočným koncom britského impéria

Bývalý poľský premiér v minulosti opakovane hovoril, že by bol rád, keby Británia zmenila svoj názor a v EÚ zostala.

Tusk: Brexit je skutočným koncom britského impéria
Zdroj: Reuters

Británia bude po odchode z Európskej únie na svetovom poli druhoradým hráčom. Na prednáške v Bruggách to dnes povedal dosluhujúci predseda Európskej rady Donald Tusk.

Len v zjednotenej Európe môže podľa neho Británia čeliť tlaku Číny a byť významných svetovým hráčom.

"Opakovane som od priaznivcov brexitu počul, že chcú opustiť Európsku úniu, aby urobili Spojené kráľovstvo opäť globálnym. Veria pritom, že len samotní môžu byť vskutku veľkí," povedal dnes Tusk v prejave na elitnej škole College of Europe v Bruggách.

"Skutočnosť je ale presne opačná. Len ako súčasť zjednotenej Európy môže hrať Spojené kráľovstvo globálnu úlohu," dodal.

Druhoradý hráč

Na svojich cestách po svete, okrem iného v Indii, na Novom Zélande, v Austrálii, Kanade či v Juhoafrickej republike končiaci predseda Európskej rady Tusk podľa svojich slov počul vždy to isté a to, "že po odchode sa stane Spojené kráľovstvo outsiderom, druhoradým hráčom" .

"Jeden môj anglický priateľ má asi pravdu, keď s melanchóliou hovorí, že brexit je skutočným koncom britského impéria," dodal Tusk.

Bývalý poľský premiér v minulosti opakovane hovoril, že by bol rád, keby Británia zmenila svoj názor a v EÚ zostala. Vo svojej funkcii predsedu Európskej rady Tusk skončí prvého decembra. Nahradí ho bývalý belgický premiér Charles Michel.

Nepodarený odchod

Briti odchod svojej krajiny z EÚ schválili v referende v roku 2016. Pôvodne mali blok opustiť tento rok 29. marca, odísť sa im ale nepodarilo ani 31. októbra, na ktorý bol odchod odložený. Aktuálny termín brexitu je 31. januára budúceho roka.

Pred tým sa ale ešte v Británii budú 12. decembra konať predčasné parlamentné voľby. Premiér Boris Johnson dnes sľúbil, že ak ich vyhrá, ukončí "neznesiteľnú" neistotu okolo brexitu.

Predčasné voľby

"Musíme brexit dokončiť, pretože to je to najlepšie pre naše psychické zdravie a tiež to najlepšie pre naše hospodárstvo," povedal v továrni v meste Coventry.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila agentúra Savant ComRes, by Johnsonovi konzervatívci mohli získať 40 percent hlasov, najsilnejšia opozičná strana - ľavicoví labouristi Jeremyho Corbyna - 30 percent.

Liberálni demokrati by podľa prieskumu dosiahli 16 percent a Strana pre brexit europoslanca Nigela Faragea sedem percent hlasov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.