Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2019, 07:18

Prívrženci opozičného lídra Guaidóa opustili venezuelskú ambasádu v Brazílii

Guaidóom vymenovaná veľvyslankyňa Teresa Belandriová potvrdila vo vyhlásení odchod skupiny z ambasády - niekoľko hodín po tom, ako sa začal boj o kontrolu nad ňou.

Prívrženci opozičného lídra Guaidóa opustili venezuelskú ambasádu v Brazílii
Zdroj: Reuters

Skupina prívržencov venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa opustila v stredu veľvyslanectvo tejto krajiny v brazílskom hlavnom meste Brazília.

Skončila sa tak ich konfrontácia s podporovateľmi venezuelského prezidenta Nicolása Madura, uviedla agentúra AFP.

Guaidóom vymenovaná veľvyslankyňa Teresa Belandriová potvrdila vo vyhlásení odchod skupiny z ambasády - niekoľko hodín po tom, ako sa začal boj o kontrolu nad ňou.

"Dali sme pokyn nášmu personálu, aby opustil veľvyslanectvo v Brazílii, pretože nevieme zaručiť ich bezpečnosť z dôvodu násilia zo strany uzurpátorov režimu Nicolása Madura," uviedla Belandriová.

Povedala tiež, že jej tím rokuje s brazílskymi úradmi s cieľom "sprístupniť naše sídlo v najkratšom možnom čase". Predtým sa vyjadrila, že členovia personálu na veľvyslanectve v stredu "dobrovoľne" otvorili dvere zástupcom, ktorí pre ňu pracujú.

Jeden z Madurových podporovateľov sa vyjadril, že viac ako desať Guaidóových stúpencov čiastočne okupovalo ambasádu, kde žije 15 ľudí.

Pred ňou sa zhromaždili stovky ľudí, mnohí z nich boli prívržencami brazílskej ľavicovej Strany pracujúcich (PT) a skandovali "sláva Madurovi" alebo "drogový díler Guaidó". Polícia zatkla dvoch ľudí po potýčkach medzi prívržencami Guaidóa a Madura.

Belandriová vo svojom prvom vyhlásení požiadala všetkých akreditovaných zástupcov na ambasáde a venezuelských siedmich konzulátoch v Brazílii, aby uznali Guaidóa ako legitímneho prezidenta.

Ako legitímneho prezidenta Venezuely ho uznáva Brazília aj ďalších viac než 50 krajín sveta. Za dočasného prezidenta krajiny sa Guaidó vyhlásil v januári tohto roka.

Doteraz sa mu však nepodarilo prevziať vo Venezuele moc. Prezidenta Madura stále podporuje venezuelská armáda a svojich vojenských expertov mu na pomoc vyslalo aj Rusko. Jediným voleným orgánom, ktorý ovláda venezuelská opozícia, je parlament.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.