Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2019, 15:51

Digitálne zariadenie, veža a účinná obrana. Ruská armáda nakúpi tanky novej generácie T-14

Cena jedného T-14 sa má pohybovať okolo 250 miliónov rubľov, čo je približne 3,5 milióna eur.

Digitálne zariadenie, veža a účinná obrana. Ruská armáda nakúpi tanky novej generácie T-14
Zdroj: TASR/AP

Ruské ozbrojené sily dostanú koncom tohto, alebo začiatkom budúceho roka prvú, experimentálnu skupinu tankov novej generácie T-14 "Armata".

Napísala to v utorok agentúra TASS s odvolaním sa na Sergeja Čemezova, riaditeľa štátnej priemyselnej korporácie Rostech, ktoré vývoj a výrobu tankov zabezpečuje.

"V súčasnej dobe končí príprava výroby a je hotová priemyselná experimentálna skupina (týchto tankov). Ozbrojeným silám bude dodaná koncom roka 2019, alebo začiatkom roka 2020," povedal agentúre Čemezov v Dubaji, kde sa zúčastňuje na aerosalóne.

"Armata" je ťažká pásová platforma, na ktorej môžu byť postavené tanky, bojové vozidlá pechoty, obrnené transportéry, samohybné delá a ďalšie obrnené vozidlá.

K prednostiam tanku T-14 má patriť digitálne zariadenie, veža a tiež účinná obrana. Tú tvorí špeciálne zloženie a konštrukcia panciera a aktívna ochrana schopná odkloniť alebo zničiť rôzne strely, vrátane riadených.

K výzbroji patrí delo kalibru 125 milimetrov, guľomet kalibru 7,62 milimetra a protilietadlový guľomet kalibru 12,7 milimetra.

Tank T-14 Armata sa prvýkrát predstavil v roku 2015 na vojenskej prehliadke na moskovskom Červenom námestí. Vo výzbroji ruskej armády mal byť už vlani, ale pokračujúci vývoj a úpravy výrobu zdržali.

Podpredseda ruskej vlády Jurij Borisov, ktorý má v kabinete premiéra Dmitrija Medvedeva na starosti armádnu výzbroj, vlani podľa denníka Kommersant vyjadril voči tankom T-14 určité výhrady.

Podľa neho ich armáda nemá v úmysle nakupovať vo veľkom množstve, pretože sú príliš drahé a existujúce tanky T-72 stačia.

Cena jedného T-14 sa má pohybovať okolo 250 miliónov rubľov (približne 3,5 milióna eur), zatiaľ čo trhová cena T-72 je okolo 70 miliónov rubľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.