Bývalý poľský premiér Donald Tusk, ktorý v posledných rokoch stál na čele Európskej rady, bol dnes v Záhrebe zvolený kongresom Európskej ľudovej strany (EPP) do čela tohto zoskupenia.
To združuje európske stredopravé strany. EPP zostáva najsilnejšou stranou v Európskom parlamente.
"Za žiadnych okolností nesmieme prenechať oblasť bezpečnosti a poriadku politickým populistom, manipulátorom a autokratom, ktorí sa snažia nahovoriť ľuďom, že sloboda nie je zlučiteľná s bezpečnosťou," zdôraznil Tusk, ktorý bol jediným kandidátom na predsedu EPP.
Orbána nepozvali
"Neobetujeme hodnoty, ako sú občianske slobody, právny štát a slušnosť vo verejnom živote, na oltár bezpečnosti a poriadku, pretože to nie je potrebné, jednoducho sa (vzájomne) nevylučujú. Ten, kto to nie je schopný prijať, sa fakticky vylučuje z našej rodiny," povedal.
Tusk v predvolebnom prejave na kongrese ostro zaútočil proti autokratickým a populistickým vodcom, bez toho aby vyslovil meno maďarského premiéra Viktora Orbána a ďalších európskych vodcov "tvrdej línie", poznamenala agentúra AP.
EPP na záhrebský kongres Orbána nepozvala, pretože jeho strana Fidesz má od marca medzi európskymi ľudovcami pozastavené členstvo kvôli porušovaniu demokratických noriem Orbánovou vládou.
Niektorí kritici vyzývali EPP, ktorá už desiatky rokov dominuje únijnej politike, aby Fidesz vylúčila za podkopávanie právneho štátu v Maďarsku.
Rozšírenie EÚ
Na programe dvojdňového kongresu je tiež rozšírenie Európskej únie na západný Balkán. Francúzsko pritom nedávno vetovalo začatie prístupových rozhovorov so Severným Macedónskom a s Albánskom, podľa Paríža je potrebné zmeniť prístupový proces.
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovice na kongrese označil toto rozhodnutie za "poľutovaniahodnú chybu", pretože existujúce procedúry a kritériá sú dopodrobna prepracované a prísne. Trval na tom, že každá európska krajina má právo sa uchádzať o členstvo v EÚ.
Chorvátsko, ktoré do EÚ vstúpilo v roku 2013, sa po Novom roku chopí polročného predsedníctva. Poľská televízia TVN 24 v súvislosti so zvolením 62-ročného Tuska do čela EPP poznamenala, že táto funkcia poskytuje značný vplyv v zákulisí únie, avšak až doteraz bola vyhradená "politickým dôchodcom".