Reuters
StoryEditor

Putin s Orbánom rokoval päť hodín, hovorili aj o vzťahoch Únie s Ruskom

01.02.2022, 17:03
Autor:
TASRTASR
Hovorili o vzťahoch Únie s Ruskom, o ľudských právach, o základných právach národnostných menšín, ale aj o reakciách Spojených štátov a NATO na bezpečnostné záruky.

Ruský prezident Vladimir Putin rokoval v utorok v Moskve päť hodín s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.

Podľa spravodajského servera infostart.hu Putin na tlačovej konferencii pripomenul, že hovorili o vzťahoch Európskej únie s Ruskom, o ľudských právach, o základných právach národnostných menšín, ale aj o reakciách Spojených štátov a NATO na bezpečnostné záruky, pričom ale požiadavky Ruska nie sú zohľadnené.

Orbán, ktorý sa od prevzatia moci v roku 2010 s Putinom stretol teraz 12. raz, pripomenul, že výsledkom spolupráce s ruským prezidentom je skutočnosť, že proti ochoreniu Covid-19 mohli zaočkovať 900-tisíc Maďarov ruskou vakcínou Sputnik V.

Premiér vyzdvihol Putinov sľub, že sa môžu začať rokovania o zvýšení dodávok zemného plynu z Ruska o jednu miliardu kubických metrov. "Hovorili sme aj o povoľovacom procese projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi," citovala Orbána komerčná televízia ATV.

Maďarský premiér podotkol, že stredná Európa vždy doplatila na konflikty Východu a Západu, preto má tento región záujem na mierovom usporiadaní konfliktov.

Putin potvrdil, že s Orbánom hovorili aj o ukrajinskej situácii, o ľudských právach, a ruský prezident vykreslil obavy svojej krajiny v súvislosti so Severoatlantickou alianciou. Okrem toho témou schôdzky bol podľa jeho slov aj vývoj vzťahov Ruska s EÚ.

Maďarsko označila ruská hlava štátu za dôležitého partnera v Európe. "Sme otvorení k ďalšej spolupráci v oblasti exportu zemného plynu," dodal Putin, podľa ktorého hovorili tiež o spolupráci v oblasti výroby železničných vozňov či v zdravotníctve.

"Vlani sme dodali Maďarsku dve milióny dávok vakcín proti covidu a plánujeme výrobu Sputnika V v Maďarsku," podčiarkol ruský prezident s poznámkou, že Rusko už pracuje na transfere potrebnej technológie.

01 - Modified: 2022-08-15 20:24:32 - Feat.: - Title: Ruský Roskosmos dnes predstavil model svojej plánovanej vesmírnej stanice 02 - Modified: 2022-08-15 22:05:04 - Feat.: - Title: Pozdravujem zo samotky, napísal Navaľnyj na internete. Ruského opozičného lídra do nej umiestnili na tri dni 03 - Modified: 2022-08-15 19:02:35 - Feat.: - Title: Scholz: Z Ruska uteká veľa ľudí, ktorí nesúhlasia s Kremľom. Zákazom vydávania víz im skomplikujeme útek 04 - Modified: 2022-08-15 17:55:08 - Feat.: - Title: Rusko pozastavilo dodávky náhradných dielov pre techniku ruskej a sovietskej výroby do nepriateľských štátov 05 - Modified: 2022-08-15 17:48:15 - Feat.: - Title: V Záporožskej elektrárni by nemala byť reč o demilitarizácii, ale o prímerí, presadzuje Moskva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. august 2022 06:36