Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2019, 10:16

Už stačilo. V Mexiku vystavili stav núdze kvôli násiliu na ženách

  • Mexická metropola vyhlásila stav núdze. Týka sa obrovskej miery násilia na ženách, ktoré mesto sužuje a proti ktorému ľudia mnohokrát demonštrovali.
  • Symbolom sa stalo aj dievča, ktoré údajne znásilnili policajti, ktorí sa potom sami vyhlásili za nevinných.
  • Krok primátorky hlavného mesta má upozorniť na sériu opatrení, ktoré majú zúfalú situáciu zlepšiť.
Už stačilo. V Mexiku vystavili stav núdze kvôli násiliu na ženách
Zdroj: Reuters

V celom Mexiku každý deň zomrie v priemere desať žien. Vlani tamojší policajti podľa agentúry AP vyšetrovali 3 662 vrážd Mexičaniek. Za prvých šesť mesiacov tohto roka potom evidovali 1834 prípadov, z toho 107 v samotnej metropole.

Podľa úradov zomrelo v Mexico City štyridsať žien zo 150 len preto, že boli ženy. Od januára do konca septembra tiež 527 žien zavolalo na tiesňovú linku potom, čo boli znásilnené.

Násilie aj zo strany policajtov

Neudržateľná situácia, kedy ženy údajne znásilnilo aj niekoľko policajtov, obyvateľky aj obyvateľov mesta podľa stanice Deutsche Welle (DW) opakovane vyhnala do ulíc.

Symbolom protestov sa stala mladá Yolanda, ktorú raz v noci zastavili policajti a spýtali sa jej, čo robí sama vonku.

Naložili ju do auta a štyria z nich ju znásilnili. Potom ju vyhodili späť na ulicu. Otrasené dievča po návrate domov spolu s rodičmi zamierilo rovno za právnikmi.

Páchatelia sú však stále na slobode, sami sa vyhlásili za nevinných, napísala v komentári pre DW novinárka Anabel Hernándezová, ktorá kvôli vyhrážkam drogových kartelov musela pred rokmi Mexiko opustiť.

Primátorka vyhovela demonštrantom

Demonštranti požadovali, aby primátorka Claudia Sheinbaumová vyhlásila poplach. A to sa teraz stalo. Vodkyňa mesta vo videu na Facebooku okrem iného povedala, že jej krok má zvýšiť povedomie o násilí a sexuálnom násilí na ženách.

A vďaka zavedeným opatreniam priniesť lepšie výsledky v boji s problémom, ktorý sa vymkol kontrole. "Každý v tomto meste musí povedať ,stačilo '," cituje Sheinbaumovú agentúra DPA s tým, že politička tiež predloží návrh zákona na vytvorenie verejného registra sexuálnych násilníkov.

Núdzový stav v súvislosti s násilím na ženách od roku 2015 vyhlásilo osemnásť mexických štátov z tridsiatich dvoch. "To znamená, že 56 percent mexického územia je pre ženy nebezpečných," napísala Hernándezová.

Mexiko je však nebezpečné aj pre mužov. Za minulý rok musela táto krajina riešiť najviac vrážd za celú svoju históriu, obeťami bojov medzi drogovými kartelmi sa stalo viac než tridsaťtri tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.