Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2019, 19:49 Aktualizované dňa 24.11.2019 o 23:13

Volieb v Hongkongu sa zúčastnilo rekordných viac ako 71 percent voličov

Ak dnešné hlasovanie prinesie úspech prodemokratických kandidátov, podporí to požiadavky demonštrantov, ktorí varujú pred obmedzovaním slobôd v Hongkongu zo strany pevninskej Číny.

Volieb v Hongkongu sa zúčastnilo rekordných viac ako 71 percent voličov
Zdroj: Reuters

Hongkonské opozičné prodemokratické hnutie zaznamenalo v nedeľňajších komunálnych voľbách výrazný úspech, keď z prvých ohlásených 235 kresiel v obvodných radách obsadilo 196, zatiaľ čo propekinskí kandidáti získali priebežne iba 27 mandátov. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na denník South China Morning Post.

Volebná účasť dosiahla rekordných 71,2 percenta. Hlasovalo zhruba 2,94 milióna voličov. Oznámenie šéfa volebnej komisie Barnabuse Fung citoval v pondelok ráno (miestneho času) list South China Morning Post.

Účasť v nedeľňajšom hlasovaní tak veľmi výrazne prekonala minulý rekord z roku 2015, kedy hlasovalo 47,01 percenta registrovaných voličov.

Dnešné voľby sú všeobecne považované za test obľuby správkyne Carrie Lamovej, ktorej pozíciou už takmer pol roka otriasajú prodemokratické protesty. V súčasnej dobe prevládajú v miestnych radách politici naklonení centrálnej vláde v Pekingu.

​Prodemokratický tábor však tentoraz dbal na to, aby vo všetkých volebných okrskoch mal na rozdiel od minulého obdobia svojho uchádzača.

Ak dnešné hlasovanie prinesie úspech prodemokratických kandidátov, podporí to požiadavky demonštrantov, ktorí varujú pred obmedzovaním slobôd v Hongkongu zo strany pevninskej Číny, pod ktorej správu sa táto bývalá britská kolónia v roku 1997 vrátila.

Aktivisti tiež žiadajú plne slobodné voľby správcu Hongkongu a tiež nezávislé vyšetrenie údajnej policajnej brutality pri zásahoch proti demonštrantom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.