Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2019, 11:41

Česká polícia stíha Jakeša a ďalších komunistických politikov. Kvôli streľbe do ľudí na hraniciach

Kvôli nečinnosti troch funkcionárov bolo od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelených či roztrhaných psami deväť ľudí.

Česká polícia stíha Jakeša a ďalších komunistických politikov. Kvôli streľbe do ľudí na hraniciach
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Český Policajný Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu (ÚDV) začal stíhanie niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa Miloša Jakeša, bývalého predsedu vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnútra Vratislava Vajnara.

​Obvinení sú zo zneužitia právomocí v súvislosti s používaním strelných zbraní na československých hraniciach. Oznámil to dnes šéf českého Obvodného štátneho zastupiteľstva pre Prahu 1 Jan Lelek.

"Boli si vedomí toho, že na štátnych hraniciach Československej socialistickej republiky dochádza k používaniu strelných zbraní zo strany príslušníkov Pohraničnej stráže proti osobám, ktoré sa štátnu hranicu snažia neoprávnene prekročiť, aby opustili Československú socialistickú republiku. Aj napriek tomu zo svojej pozície vedúcich predstaviteľov Československej socialistickej republiky neprijali žiadne opatrenie, ktorým by používaniu strelných zbraní zabránili," uviedol Lelek.

Úrad tvrdí, že kvôli nečinnosti troch funkcionárov bolo od marca 1976 do konca roku 1989 zastrelených či roztrhaných psami deväť ľudí, ktorí sa snažili prekročiť hranice, a najmenej ďalších sedem ľudí bolo zranených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.