StoryEditor

Keňanov chránil náš kňaz

02.01.2008, 23:00
Keňou otriasa vlna etnického násilia a nevinné životy pomáha zachraňovať aj slovenský kňaz. Krvavé zrážky medzi znepriatelenými kmeňmi si vyžiadali už viac ako tri stovky obetí a začína sa hovoriť o genocíde.

Najhoršia situácia je v meste Eldoret, kde v utorok rozzúrený dav zaživa upálil v kostole päť desiatok ľudí. Ďalšie tisíce ľudí zachránil pred lynčovaním slovenský kňaz Martin Cingeľ, ktorý je v regióne Eldoretu na duchovnej misii. Pôsobila tam aj skupina slovenských lekárov. "Štyroch našich lekárov evakuovali z bezpečnostných dôvodov do Ugandy," povedal pre HN Vladimír Krčméry z Trnavskej univerzity, ktorá vysiela lekárov do Kene. Ďalšia lekárka zostala v Keni spolu s farárom a pripravuje sa jej evakuácia do Nairobi pod policajnou ochranou. Do Kene neodporúča cestovať ani naše ministerstvo zahraničných vecí.

Dobre naplánovaná genocída
Násilnosti vypukli po minulotýždňových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov vyhral úradujúci líder Mwai Kibaki z kmeňa Kikujov. Opozičný kandidát Rail Odinga z kmeňa Luov však tieto výsledky spochybňuje. Výsledkom nepokojov je rozsiahle rabovanie a vypaľovanie domov nepriateľského kmeňa. Zo svojich domovov museli ujsť už desaťtisíce ľudí. "Začína byť jasné, že tieto organizované činy, ktoré majú charakter genocídy a etnickej čistky, boli dobre naplánované, financované a režírované predákmi opozície ešte pred voľbami," uviedli včera ministri kenského vládneho kabinetu.

Večer radšej nevychádzať
Keňa patrí medzi turisticky najobľúbenejšie krajiny Afriky. Ponúka oddych pri Indickom oceáne aj safari v národných parkoch. V súčasnosti sú v Keni desiatky slovenských dovolenkárov, predovšetkým v rezortoch okolo juhokenského mesta Mombasa. "Hotely tu normálne fungujú a turisti sú v bezpečí, naši partneri však odporúčajú, aby sami večer nevychádzali do mesta. Podľa plánov pokračuje aj safari, z bezpečnostných dôvodov sú však zrušené prehliadky Mombasy," povedal pre HN šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Stanislav Macko.
Slovenských klientov má v Keni aj cestovná kancelária Settour. Ako HN informovali jej pracovníci, v oblastiach na pobreží je pokojná situácia. Momentálne tam majú turnus, ktorý v Keni strávil Vianoce a Silvestra. Domov sa vracajú tento týždeň a turnusy pokračujú ďalej, nič zatiaľ nezrušili. Situáciu však budú naďalej pozorne sledovať a starať sa o bezpečnosť klientov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2022 20:02