Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 08:49

Podnikateľovi podozrivému z vraždy novinárky milosť neudelia, vyhlásil maltský premiér

Vyšetrovanie vraždy novinárky viedlo tento utorok k rezignácii šéfa kancelárie maltského premiéra Keitha Schembriho.

Podnikateľovi podozrivému z vraždy novinárky milosť neudelia, vyhlásil maltský premiér
Zdroj: Reuters

Podnikateľovi Yorgenovi Fenechovi, ktorý je hlavným podozrivým v prípade vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej, neudelia prezidentskú milosť výmenou za ďalšie informácie o prípade.

Oznámil to v piatok nadránom maltský premiér Joseph Muscat po skončení schôdzky vládneho kabinetu, ktorá sa začala vo štvrtok večer a trvala vyše šesť hodín.

Muscat uviedol, že k takémuto rozhodnutiu dospela vláda po odporúčaní, ktoré vo veci vyslovili generálny prokurátor i policajný komisár, informuje agentúra AFP.

Vyšetrovanie vraždy novinárky viedlo tento utorok k rezignácii šéfa kancelárie maltského premiéra Keitha Schembriho, ako aj dvoch členov vlády - ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chris Cardona.

Schembriho v utorok vypočúvali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Caruanovej-Galiziovej. Maltský premiér Joseph Muscat následne oznámil jeho rezignáciu. Schembriho potom zatkla polícia, no vo štvrtok ho prepustili z väzby bez vznesenia obvinení.

Schembriho povolali na výsluch po tom, ako podnikateľ Fenech, ktorý je v prípade vraždy novinárky hlavným podozrivým, vyšetrovateľom oznámil, že má dôkazy spájajúce Schembriho s nelegálnymi aktivitami.

Fenech pritom Schembriho označil podľa zdrojov z prostredia maltskej polície, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, za strojcu vraždy Caruanovej-Galiziovej.

"Yorgen Fenech požiadal už druhýkrát o milosť po tom, ako vyslovil obvinenia na adresu Keitha Schembriho; nechcel som za to (rozhodnutie) sám niesť zodpovednosť, tak som zvolal zasadnutie vlády," povedal po schôdzke kabinetu Muscat novinárom, dodajúc, že rozhodnutie o neudelení milosti bolo jednomyseľné.

Premiér Muscat už dlhodobo čelí ostrej kritike za to, akým spôsobom vláda k vyšetrovaniu vraždy pristupuje, pričom v utorok prisľúbil, že zo svojho úradu odstúpi, ak sa preukáže, že existuje akákoľvek väzba, ktorá by ho s vraždou spájala.

V piatok médiám povedal, že jeho vláda je odhodlaná vyšetriť všetky obvinenia z protiprávnych činov.

Novinárku Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola investigatívnou novinárkou i ostrú kritičku maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v jej aute.

Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty. Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Schembriho a exministra Mizziho. Členovia jej rodiny vyzývajú premiéra Muscata na odstúpenie. Podľa ich slov "má na rukách krv", lebo Schembriho a Mizziho ochraňoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.