Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2019, 21:51

Na čelo SPD zvolili kritikov Merkelovej, CDU zmeny v koalícii odmieta

Nových lídrov SPD musia ešte vo funkcii oficiálne potvrdiť delegáti straníckeho zjazdu.

Na čelo SPD zvolili kritikov Merkelovej, CDU zmeny v koalícii odmieta
Zdroj: Reuters

Nemecká Kresťanskodemokratická únia (CDU) vylúčila akékoľvek zmeny v spolkovej vládnej koalícii, ktorú tvorí spoločne so sociálnymi demokratmi.

Reagovala tak na sobotňajšie zverejnenie výsledkov volieb nových spolupredsedov lídrov Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), v ktorých zvíťazili Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová, kritici súčasnej veľkej koalície kancelárky Angely Merkelovej.

"Tešíme sa na spoluprácu (s novým vedením SPD) v duchu dôvery v prospech našej krajiny," uviedol generálny tajomník CDU Paul Ziemiak, ktorého citovala agentúra DPA.

Zároveň však vylúčil možnosť otvorenia rokovaní o zmenách v koaličnej dohode, ktorá tvorí základ súčasnej vlády. Voľba nového vedenia SPD podľa Ziemiaka "na tomto základe nič nemení".

​Vo vnútrostraníckom hlasovaní, v ktorom sa rozhodovalo o nových spolupredsedoch SPD, zvíťazili exminister financií Severného Porýnia-Vestfálska Norbert Walter-Borjans a poslankyňa nemeckého Spolkového snemu Saskia Eskenová.

Porazili tak konkurenčný tandem, ktorý tvorili spolkový vicekancelár a minister financií Olaf Scholz s brandenburskou političkou Klarou Geywitzovou.

Nových lídrov SPD musia ešte vo funkcii oficiálne potvrdiť delegáti straníckeho zjazdu, ktorý sa uskutoční na budúci víkend. Walter-Borjans a Eskenová hovoria o možnosti otvorenia koaličnej dohody.

Výsledok vnútrostraníckych volieb podľa AFP spochybňuje budúcnosť súčasnej veľkej koalície, v rámci ktorej spoločne vládnu konzervatívny blok CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej a SPD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.