Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 19:33

Súd nariadil bankám vydať Kongresu Trumpove finančné záznamy

Donald Trump sa obhajuje tým, že požiadavka je protiprávna a čisto politicky motivovaná.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americká banka Capital One a nemecká Deutsche Bank musia Kongresu Spojených štátov vydať finančné záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Dnes o tom podľa agentúry Reuters rozhodol americký odvolací súd.

Pre Trumpa, ktorý verdikt pravdepodobne napadne na Najvyššom súde USA, je to ďalšia porážka v súboji s demokratmi, ktorí sa snažia dostať k prezidentovým daňovým priznaním.

Obrátili sa na súd

Dvojica snemovných výborov, ktoré sú rovnako ako celá snemovňa pod kontrolou demokratov, vyzvala predvolaním v apríli obe banky k vydaniu záznamov o Trumpových účtoch, transakciách a investíciách.

Výbory chceli rovnaké informácie aj o Trumpových deťoch a niekoľkých ďalších ľuďoch z konglomerátu The Trump Organization, ktorý zastrešuje podnikateľské aktivity Trumpovej rodiny.

Banky dokumenty nevydali, takže sa výbory obrátili na súd. Súd už v máji nariadil finančným domom, aby záznamy vydali Kongresu, Trump sa ale odvolal.

Trump sa obhajuje

Prezident sa obhajuje tým, že požiadavka je protiprávna a čisto politicky motivovaná. Demokrati naopak tvrdia, že dokumenty môžu obsahovať informácie o prípadnom konflikte záujmov.

Americký prezident v súčasnosti kvôli finančným záznamom čelí niekoľkým súdnym konaním.

Okrem snemovne sa totiž snaží k rôznym finančným dokumentom dostať aj prokuratúra štátu New York.

Šéf Bieleho domu ale svoje daňové priznania dlhodobo odmieta zverejniť, hoci od čias Richarda Nixona to urobili všetci prezidenti USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.