Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2019, 11:27

Svetoví politici sa mu smejú, hovorí o Trumpovi jeho rival Biden. Upozornil na video zo samitu NATO

Joe Biden poukázal na video, na ktorom si lídri z Kanady, Francúzska a Británie z amerického prezidenta zrejme robia posmech.

Svetoví politici sa mu smejú, hovorí o Trumpovi jeho rival Biden. Upozornil na video zo samitu NATO
Zdroj: Reuters

Napäté vzťahy prezidenta Donalda Trumpa so spojencami v NATO, zjavné v minulých dvoch dňoch na samite v Londýne, využil vo svojej volebnej kampani Joe Biden, pravdepodobný súper šéfa Bieleho domu v prezidentských voľbách.

Bývalý viceprezident pritom upozornil na video na sociálnych sieťach, na ktorom si Trumpovi kolegovia z Kanady, Francúzska a Británie z amerického prezidenta zrejme robia posmech.

Kanadský premiér Justin Trudeau, jeho britský kolega Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron na videu komentovali tlačovú konferenciu Trumpa s Macronom, ktorá trvala dlhých 40 minút a kvôli ktorej prišli obaja oneskorene na večernú recepciu.

"Prišiel neskoro, pretože mal štyridsaťminútovú tlačovú konferenciu," povedal pobavene Trudeau. "Jednoducho ste videli, ako jeho (Trumpovmu) tímu spadla sánka až na zem," dodal kanadský premiér a jeho slová sú chápané ako narážka na Trumpov odťažitý vzťah k novinárom a jeho nechuť k príliš dlhým tlačovým konferenciám.

"Je neschopný viesť svet"

Biden, ktorý má zatiaľ najväčšie šance na demokratickú nomináciu do boja o Biely dom, zverejnil na Twitteri video, v ktorom posmešné poznámky spojencov použil ako dôkaz Trumpovej neschopnosti.

"Svet sa prezidentovi Trumpovi smeje. Majú ho za človeka, ktorým skutočne je: nebezpečne nekompetentného a neschopného viesť svet. A ak mu dáme ďalšie štyri roky, narobíme si veľa starostí, aby sme obnovili postavenie Ameriky vo svete a našu schopnosť zomknúť národ," uviedol Biden.

"Smejú sa mu, pretože je mimo"

Bývalý viceprezident na videu pripomenul aj Trumpov vlaňajší prejav na Valnom zhromaždení OSN, kde si prezident vyslúžil smiech vyhlásením, že jeho vláda dosiahla viac, než ktorákoľvek americká vláda pred ňou.

Zábery z roku 2017 zase ukazujú Trumpa, ako pri fotografovaní na summite NATO nešetrne odstrčil čiernohorského premiéra.

"Svetoví politici sa mu smejú a posmievajú, pretože je absolútne mimo. Spojenci sú hlboko znepokojení, hovoria, že je stále viac izolovaný. Niečo je naozaj zle," varuje v predvolebnom klipe Biden.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.