Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2019, 19:28

Ďalšie zmeny pre ženy v Saudskej Arábii. Reštaurácie už nebudú musieť mať oddelené vchody

Žiadne ďalšie zmeny, týkajúce sa napríklad škôl, neboli oznámené.

Ďalšie zmeny pre ženy v Saudskej Arábii. Reštaurácie už nebudú musieť mať oddelené vchody
Zdroj: Reuters

Reštaurácie v Saudskej Arábii už nebudú musieť mať oddelené vchody pre ženy a pre mužov, oznámili dnes miestne úrady. Ako poznamenala agentúra Reuters, v krajine sa tak uvoľňuje jedno z ďalších prísnych pravidiel.

Až doteraz museli mať reštaurácie jeden vchod pre rodiny a ženy a ďalší pre mužov, ktorí prichádzali sami. Teraz ministerstvo oznámilo, že táto povinnosť už neplatí.

Postavenie žien v konzervatívnej sunnitskej monarchii patrí k najhorším v rámci tradične patriarchálnych moslimských krajín. Korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý je faktickým vládcom krajiny, však v posledných rokoch nastolil kurz miernych reforiem.

Od vlaňajška smú napríklad saudské moslimky riadiť autá, Salmán tiež vyhlásil, že nemusia nosiť Abajo, teda dlhé šaty zahaľujúce celé telo.

Hovorca ministerstva už nespresnil, či sa ruší tiež povinnosť mať v reštaurácii oddelené priestory pre mužov a ženy. Každopádne v prípade, že si chce majiteľ reštaurácie oddelené vchody ponechať, môže tak urobiť, dodal hovorca.

Žiadne ďalšie zmeny, týkajúce sa napríklad škôl, neboli oznámené. Tie teda zostávajú aj naďalej oddelené pre mužov a pre ženy, uviedla agentúra Reuters.

Tento rok v auguste zaviedla Saudská Arábia ďalšiu reformu rozširujúcu doteraz veľmi obmedzené práva žien. Novo im vláda umožnila cestovať do zahraničia bez súhlasu mužov.

Napriek reformám v krajine však stále existuje veľa úkonov, ktoré Saudky bez súhlasu muža robiť nemôžu. Zakázané im zostáva napríklad založiť si bankový účet či začať podnikať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.