Prečo Moskva tlačí na Kyjev? S analytikom Alexandrom Dulebom sme sa v HNtelevízii rozprávali o pozadí ukrajinskej krízy.
Rusko má teraz v Bielorusku zhruba 30-tisíc vojakov, uviedol dnes generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho je to najviac od konca studenej vojny, informovala agentúra AP. V čase napätia okolo Ukrajiny sa ruskí vojaci majú zúčastniť na spoločnom cvičení ruskej a bieloruskej armády.
Moskva pri hraniciach s Ukrajinou zhromaždila desaťtisíce vojakov a Západ podozrieva Rusko, že sa chystá na územie svojho suseda vpadnúť. To však Moskva popiera. Rusko už v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny.
"V posledných dňoch sme boli svedkami významného presunu ruských vojenských síl do Bieloruska. Ide o najväčšie nasadenie ruských vojsk (v Bielorusku) od čias studenej vojny," povedal Stoltenberg novinárom v bruselskom sídle NATO.
Podľa neho ruský vojenský kontingent v Bielorusku počíta asi 30 000 vojakov, medzi nimi sú aj príslušníci špeciálnych jednotiek. Na územie svojho západného suseda presunulo Rusko aj stíhačky, mobilný raketový systém Iskander či systém protivzdušnej obrany S-400.
"Hovoríme teda o širokej škále moderného vojenského potenciálu. To všetko sa spojí s každoročným cvičením ruských jadrových síl, ktoré by sa malo uskutočniť tento mesiac," uviedol Stoltenberg s tým, že Moskva by mala situáciu "deeskalovať".
Zopakoval tiež skoršie varovanie Západu, že "akákoľvek ďalšia ruská agresia by mala vážne dopady a vysokú cenu".
NATO nemá v úmysle vyslať na Ukrajinu vojakov v prípade ruskej invázie. Začalo však posilňovať obranu okolitých členských štátov, najmä pobaltských krajín a Poľska. Plánuje tiež posilniť obranu svojho juhovýchodného krídla, konkrétne Bulharska a Rumunska. Aliancia zvažuje aj nasadenie tisíc vojakov na Slovensku.