To, že dnes nie sme v hľadáčiku Ruska, neznamená, že konflikt nepocítime. Nemôžme si dovoliť vystupovať ako slabý článok na východnom krídle NATO, povedala dnes prezidenta Zuzana Čaputová na margo napätej situácie na Ukrajine.
"Posledných pár mesiacov sledujeme výrazný nárast počtu ruských vojakov na hranici s Ukrajinou. Táto situácia pripomína rok 2014, kedy síce k hraniciam Ukrajiny prišlo menšie množstvo vojakov, ale títo zabrali poloostrov Krym a pomohli separatistom odtrhnúť časť Donbasu od zvyšku krajiny," pripomenula prezidentka.
Neprijateľné požiadavky
Zdôraznila, že z tohto dôvodu je aj dnes na mieste veľká ostražitosť pričom je podľa nej potrebné mať jasno v tom, čo sa aktuálne deje a ako sa nás to môže dotknúť.
Vo svojom prejave zhrnula požiadavky, ktoré Rusko predložilo pred NATO a USA, ktoré podľa nej idú ďaleko za hranice Ukrajiny a dotknú sa aj Slovenska.
"Od bývalých komunistických krajín, ktoré už sú členmi NATO, ako je napríklad Slovensko, Rusko požaduje, aby sa vzdali práva prijať pomoc od spojencov," ozrejmila Čaputová.
Podľa prezidentky by to znamenalo, že záväzok NATO prísť nám na pomoc v čase krízy by zostal iba na papieri. Doplnila, že by to zároveň znamenalo aj návrat k časom, kedy si veľmoci delili kontinent medzi sebou na takzvané sféry vplyvu.
Putin je pripravený použiť silu
"Najhoršie z toho vždy vzišli národy ako je aj ten náš, ktoré stratili slobodu rozhodovania a zároveň sa ich územie stalo bojiskom mocenských záujmov iných," varovala a dodala, že politické vedenie Ruska chce o túto slobodu pripraviť nielen Ukrajinu ale potenciálne aj nás.
Prezidentka však jedným dychom doplnila, že medzi požiadavkami Ruska sa nachádzajú aj také, ktoré si zaslúžia pozorné vypočutie. Medzi inými k nim patrí napríklad aj návrh na zákaz niektorých zbraňových systémov umiestnených v Európe.
"Medzi legitímne práva Ruska však nepatrí to, že môže rozhodovať o osudoch iných bez ohľadu na ich záujmy. Javí sa, že pán prezident Putin je pripravený použiť silu, aby si vynútil aspoň časť svojich požiadaviek," myslí si Čaputová.
Dodala, že posilnenie obrany celého východného krídla NATO spojeneckými silami je v našom vlastnom záujme. Prezidentka napokon vyzvala k zachovaniu pokoja a rozlišovaniu medzi faktami a propagandou.
"Nie Ukrajina napadla Rusko v roku 2014, ale naopak. Nie NATO zhromažďuje vojská na hranici s Ruskom, ale naopak. Rusko má pri hraniciach s Ukrajinou 100-tisíc vojakov – Aliancia má pri hraniciach s Ruskom 5-tisíc príslušníkov ozbrojených síl a naši vojaci v Lotyšsku sú medzi nimi," uzavrela Čaputová.