Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 21:31

Trump napísal Pelosiovej kvôli impeachmentu list. Hovorí o otvorenom vyhlásení vojny

V šesťstranovom liste americký prezident vyjadruje svoj "rozhodný protest proti straníckej krížovej výprave" impeachmentu.

Trump napísal Pelosiovej kvôli impeachmentu list. Hovorí o otvorenom vyhlásení vojny
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump zaslal v utorok predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej list, v ktorom pohrozil, že ak budú demokrati pokračovať v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) proti nemu, bude to pokladané za "otvorené vyhlásenie vojny americkej demokracii".

V šesťstranovom liste americký prezident vyjadruje svoj "rozhodný protest proti straníckej krížovej výprave" impeachmentu, ktorú proti nemu vedú členovia Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov.

"Ak budete pokračovať vo vašom neplatnom immpeachmente porušíte tým... vernosť Ústave (Spojených štátov) a vyhlásite otvorenú vojnu americkej demokracii. Vaše nehorázne správanie hrozí zničením toho, čo Otcovia zakladatelia s nasadením vlastného života budovali," napísal okrem iného Trump v liste.

Tvrdí, že ani jeden z dvoch článkov ústavnej žaloby navrhnutých právnym výborom Snemovne, o ktorých by malo v stredu hlasovať jej plénum, sa nezakladá na pravde. Výbor navrhol podať ústavnú žalobu na prezidenta pre zneužitie právomoci a pohŕdanie Kongresom.

Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov ovládanej demokratmi sa zameriavalo na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Vyšetrovanie prebiehajúce v snemovni môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi, ktorý by sa v takom prípade stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA — po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868.

Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde však majú väčšinu republikáni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.