Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 21:47

V Poľsku sa masovo protestuje proti návrhu na disciplinárne konania voči sudcom

O návrhu má vo štvrtok začať rokovať dolná komora poľského parlamentu.

V Poľsku sa masovo protestuje proti návrhu na disciplinárne konania voči sudcom
Zdroj: Reuters

V mnohých poľských mestách sa v stredu večer konali masové demonštrácie proti kontroverznému návrhu zákona vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorý prisudzuje vláde kompetenciu odvolávať sudcov. Informovala o tom agentúra AP.

Demonštranti vyjadrovali obavy z toho, že ak túto legislatívu schváli parlament, bude to koniec rozdelenia moci v krajine a tiež najväčšia rana pre nezávislosť súdnictva i demokraciu odvtedy, ako sa PiS ujala v roku 2015 vlády. Upozorňovali tiež na to, že takýto krok by len prispel k ďalšej marginalizácii Poľska v Európskej únii.

Protestujúci sa zhromaždili pred parlamentom vo Varšave i pred budovami súdov v mestách ako Katovice, Krakov, Vroclav, Olsztyn, Bialystok či Poznaň. Skandovali heslá ako "slobodné súdy!" Televízna stanica TVN24 uviedla, že demonštrácie prebiehali na približne 160 miestach.

Úrad pre výskum (BAS), ktorý pre obe komory poľského parlamentu analyzuje legálnosť navrhovaných zákonov, ešte predtým v stredu upozornil, že pripravovaná legislatíva porušuje nezávislosť poľského súdnictva i nadradenosť práva EÚ.

O návrhu má vo štvrtok začať rokovať dolná komora poľského parlamentu (Sejm). Legislatíva prisudzuje vláde právomoc viesť disciplinárne konania, respektíve trestať sudcov, ktorí budú v súlade s právom EÚ spochybňovať zákonnosť justičných reforiem či vymenúvania sudcov.

Nový návrh zákona bol predložený 12. decembra — len týždeň po tom, ako poľský najvyšší súd rozhodol, že nová Národná súdna rada (KRS), čiže orgán, ktorý odporúča prezidentovi vymenovať sudcov, zriadený po reformách justície kritizovaných Bruselom a opozíciou, neponúka záruky nezávislosti od politickej moci.

Rozhodnutie najvyššieho súdu kopíruje verdikt Súdneho dvora EÚ z novembra tohto roku. Rozsiahla reforma poľského súdneho systému, ktorú pred štyrmi rokmi začala realizovať konzervatívna strana PiS, je v Bruseli vnímaná ako pokus podriadiť justičný systém politickej kontrole.

Európska komisia začala v tejto veci proti Poľsku niekoľko právnych konaní o porušení právnych predpisov a aktivovala aj článok 7 Zmluvy o EÚ, ktorý v konečnom štádiu môže teoreticky viesť až k strate hlasovacieho práva pre Poľsko v Rade EÚ.

K tomu však zrejme nedôjde, pretože takýto krok by si vyžadoval súhlas všetkých členských štátov EÚ. Maďarsko, ktoré má s Bruselom vlastné spory v oblasti právneho štátu, už pritom upozornilo, že by hlasovalo proti takémuto kroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.