Donald TrumpReuters
StoryEditor

Trump reagoval na ústavnú žalobu. Hovorí o hone na čarodejnice a falošných správach

19.12.2019, 06:20
Autor:
TASRTASR
Donald Trump označil rozhodnutie kongresmanov za pokus o anulovanie výsledkov prezidentských volieb.

Americký prezident Donald Trump odsúdil demokratických členov Snemovne reprezentantov USA za to, že v stredu večer miestneho času odhlasovali podanie ústavnej žaloby voči jeho osobe.

Reakcia Trumpa

Rozhodnutie kongresmanov označil za pokus o anulovanie výsledkov prezidentských volieb, informovala vo štvrtok televízia CNN.

​"Po troch rokoch zlovestných honov na čarodejnice, falošných správ a výmyslov, sa demokrati v Snemovni reprezentantov pokúšajú zneplatniť hlasy miliónov amerických vlastencov," vyhlásil Trump na zhromaždení svojich stúpencov v Michigane krátko po rozhodnutí kongresmanov.

Šéf Bieleho domu zdôraznil skutočnosť, že pri oboch hlasovaniach v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati, ho jednomyseľne podporili všetci republikáni. Zároveň pripomenul, že proti impeachmentu hlasovali i traja demokrati.

"Hlasoval za nás každý jeden republikám. Nestratili sme ani jeden republikánsky hlas," vyhlásil za aplauzu svojich priaznivcov Trump, ktorý sa stal v poradí tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA.

Pokus o odvolanie zrejme neuspeje

Členovia Republikánskej strany neboli podľa Trumpových slov nikdy tak jednotní ako v súčasnosti, čo podľa neho signalizuje, že pokus o jeho odvolanie v Senáte neuspeje.

Proces s prezidentom na pôde Senátu pre obvinenia zo zneužitia právomocí aj marenia vyšetrovania vedeného Kongresom - má odštartovať začiatkom budúceho roka. Vzhľadom na väčšinu republikánskych senátorov sa však očakáva, že prezident bude napokon zbavený obvinení.

Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v budúcoročných prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Príslušné vyšetrovanie viedol právny výbor Snemovne.

01 - Modified: 2023-09-28 08:13:07 - Feat.: - Title: Biden aj Trump si v druhej televíznej debate odniesli kritiku od republikánskych kandidátov 02 - Modified: 2023-08-02 14:54:39 - Feat.: - Title: Nové obvinenia Trumpa sú na inej úrovni, ďalej plnia jeho súdny kalendár 03 - Modified: 2023-06-14 05:19:01 - Feat.: - Title: Do Trumpovej kolóny áut sa cestou zo súdu dostal jeden z protestujúcich 04 - Modified: 2023-06-08 07:27:40 - Feat.: - Title: Prokuratúra upovedomila právnikov Trumpa o vyšetrovaní v kauze dokumentov 05 - Modified: 2023-05-09 20:54:58 - Feat.: - Title: Trumpa nahneval verdikt v prípade sexuálneho napadnutia novinárky, odvolá sa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2023 03:26