Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 07:20

Trump reagoval na ústavnú žalobu. Hovorí o hone na čarodejnice a falošných správach

Donald Trump označil rozhodnutie kongresmanov za pokus o anulovanie výsledkov prezidentských volieb.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump odsúdil demokratických členov Snemovne reprezentantov USA za to, že v stredu večer miestneho času odhlasovali podanie ústavnej žaloby voči jeho osobe.

Reakcia Trumpa

Rozhodnutie kongresmanov označil za pokus o anulovanie výsledkov prezidentských volieb, informovala vo štvrtok televízia CNN.

​"Po troch rokoch zlovestných honov na čarodejnice, falošných správ a výmyslov, sa demokrati v Snemovni reprezentantov pokúšajú zneplatniť hlasy miliónov amerických vlastencov," vyhlásil Trump na zhromaždení svojich stúpencov v Michigane krátko po rozhodnutí kongresmanov.

Šéf Bieleho domu zdôraznil skutočnosť, že pri oboch hlasovaniach v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati, ho jednomyseľne podporili všetci republikáni. Zároveň pripomenul, že proti impeachmentu hlasovali i traja demokrati.

"Hlasoval za nás každý jeden republikám. Nestratili sme ani jeden republikánsky hlas," vyhlásil za aplauzu svojich priaznivcov Trump, ktorý sa stal v poradí tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA.

Pokus o odvolanie zrejme neuspeje

Členovia Republikánskej strany neboli podľa Trumpových slov nikdy tak jednotní ako v súčasnosti, čo podľa neho signalizuje, že pokus o jeho odvolanie v Senáte neuspeje.

Proces s prezidentom na pôde Senátu pre obvinenia zo zneužitia právomocí aj marenia vyšetrovania vedeného Kongresom - má odštartovať začiatkom budúceho roka. Vzhľadom na väčšinu republikánskych senátorov sa však očakáva, že prezident bude napokon zbavený obvinení.

Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v budúcoročných prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Príslušné vyšetrovanie viedol právny výbor Snemovne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.