Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 13:04

Česi hodnotili dôveryhodnosť politikov. Najviac veria prezidentke Čaputovej

Na druhom mieste sa umiestnil český prezident Miloš Zeman, ktorému dôveruje 46 percent Čechov.

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je pre Čechov najdôveryhodnejšou politickou osobnosťou. V medzinárodnom rebríčku jej ako jedinej vyjadrila dôveru nadpolovičná väčšina respondentov (54 percent). Vyplýva to z prieskumu českého Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorého závery vo štvrtok citoval spravodajský server Novinky.cz.

Na druhom mieste sa umiestnil český prezident Miloš Zeman, ktorému dôveruje 46 percent Čechov. Tretí v poradí dôveryhodnosti je pre občanov Česka francúzsky prezident Emmanuel Macron (34 percent.)

"Do výskumu boli zahrnuté významné osobnosti svetovej politiky a aktéri významných udalostí z posledného obdobia, ako aj niektorí najvyšší ústavní činitelia stredoeurópskeho regiónu, medzi ktorými je pre porovnanie zaradený aj český prezident," uviedol inštitút.

V prvej pätici najdôveryhodnejších osobností podľa Čechov figurujú taktiež maďarský premiér Viktor Orbán (31 percent) a slovenský premiér Peter Pellegrini (24 percent).

Naopak, najväčšiu mieru nedôvery prieskum konštatoval v prípade severokórejského vodcu Kim Čong-una (70 percent). Občania Česka ďalej nedôverujú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi (69 percent), nemeckej kancelárke Angele Merkelovej (68 percent) a americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi (65 percent).

Prieskum sa na vzorke 1015 respondentov sa uskutočnil v dňoch 2. - 15. novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.