Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 13:51

Kráľovna Alžbeta II. otvorila schôdzu parlamentu. Potvrdila plán brexitu

Vláda tiež kladie dôraz na uzatváranie budúcich obchodných dohôd s EÚ, ako aj s ďalšími veľkými svetovými ekonomikami.

Kráľovna Alžbeta II. otvorila schôdzu parlamentu. Potvrdila plán brexitu
Zdroj: TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. dnes začala nové zasadacie obdobie parlamentu prednesom legislatívneho programu vlády. Na úvod potvrdila, že jedným z hlavných zákonov, ktoré chce nový kabinet premiéra Borisa Johnsona presadiť, bude vykonávací zákon o brexitovej dohode, aby Spojené kráľovstvo odišlo z Európskej únie podľa plánu 31. januára budúceho roka.

Vláda tiež kladie dôraz na uzatváranie budúcich obchodných dohôd s EÚ, ako aj s ďalšími veľkými svetovými ekonomikami.

Kráľovná začala schôdzu parlamentu, ktorý vzišiel z predčasných volieb minulý štvrtok. Pohodlnú väčšinu v ňom majú Johnsonovi konzervatívci.

Panovníčka na ceremóniu prišla z Buckinghamského paláca automobilom v sprievode princa Charlesa. Členovia Dolnej snemovne si jej príhovor, ktorý pripravuje vláda, prišli vypočuť do hornej komory parlamentu, Snemovne lordov.

V príhovore 93-ročná panovníčka spomenula celý rad vládnych cieľov od uskutočnenia brexitu, cez uzatváranie obchodných zmlúv až po domáce témy týkajúce sa reformy zdravotníctva, systému sociálnej starostlivosti, imigračného systému alebo investícií.

Vláda bude usilovať o to, aby budúci vzťah s EÚ bol založený na dohode o voľnom obchode, z ktorej bude mať prospech celé kráľovstvo, uviedla Alžbeta II.

Zákonodarcovia budú o kráľovninom prejave niekoľko dní debatovať a nakoniec o ňom hlasovať. To je však len formalita. Toto hlasovanie naposledy v roku 1924 prehral konzervatívny premiér Stanley Baldwin, ktorý vo voľbách mesiac predtým prišiel o parlamentnú väčšinu.

Parlamentná schôdza v Británii bežne trvá zhruba 12 mesiacov. Na jej konci zanikajú všetky rozpracované návrhy zákonov a vláda následne prostredníctvom prejavu kráľovnej pri začatí novej schôdze predstavuje legislatívne plány pre ďalšie obdobie. Medzi dvoma schôdzami je prestávka, väčšinou trojtýždňová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.