Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2019, 12:39

"Zosmiešnili sme sa." Belgicko zmodernizovalo Pandury, väčšina vojakov sa do nich nezmestí

Podľa denníka Het Nieuwsblad stála modernizácia 44 obrnených vozidiel typu Pandur 31 miliónov eur.

"Zosmiešnili sme sa." Belgicko zmodernizovalo Pandury, väčšina vojakov sa do nich nezmestí
Zdroj: Archív Mafra

Zosmiešnili sme sa, znie v Belgicku. Tamojšia armáda totiž modernizovala štyridsiatku obrnených vozidiel Pandur. Lenže má to jeden háčik. Nezmestia sa do nich vojaci vyšší ako 170 centimetrov, informovala miestna tlač.

Po zosilnení opancierovania, zavedení klimatizácie a inštalácii prenosových zariadení je teraz v kabíne málo priestoru a vodič riadi v nepohodlnej pozícii s hlavou takmer medzi kolenami.

Armáda sa obhajuje tým, že modernizácia nie je hotová a súčasný stav je len prechodná fáza.

Podľa denníka Het Nieuwsblad stála modernizácia 44 obrnených vozidiel typu Pandur 31 miliónov eur.

"Peniaze vyhodené oknom"

Stroje boli v prevádzke od roku 1996 a obnova bola nevyhnutná. Teraz však vodič nesmie byť vyšší ako 168 centimetrov a strelci vyšší ako 170 centimetrov.

Táto norma podľa jedného z predstaviteľov armády vylučuje 85 percent vojakov.

"Zosmiešnil sme sa, hanbím sa za svoju krajinu," uviedol na stanici RTBF jeden belgický poslanec. Ďalší politici kritizovali "peniaze vyhodené oknom"

Armáda sa bráni

Armáda však tvrdí, že modernizácia bude úplne dokončená až v roku 2023 a s prevádzkou týchto Pandurov sa teraz nepočítalo.

Pri modernizovaných strojov kvôli zosilnenému pancierovaniu údajne ani nefunguje správne riadenie a brzdy. Posádke sa do nich navyše ťažko nastupuje.

Vojaci, ktorí úpravy testovali, obrnené transportéry nazvali "úplne nepoužiteľnými". Pandury v súčasnom stave tak belgická armáda označila za "veľmi rizikové", uviedli Brussels Times.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.