StoryEditor

Al-Sadr odmietol zodpovednosť za vraždy guvernérov

22.08.2007, 08:11
Autor:
SITASITA

Úrad radikálneho šiitského duchovného Muktadu al-Sadra v utorok odsúdil vraždu guvernérov dvoch južných irackých provincií. Ako uviedol al-Sadrov hovorca Ahmad al-Šibání, "nemajú nič spoločné s týmito činmi, odsudzujú tieto činy, ktorých cieľom je destabilizovať situáciu v strednom a južnom Iraku." Iracká polícia obvinila Máhdího armádu z pondelňajšieho bombového útoku, pri ktorom zahynul guvernér provincie Mutanná.
Máhdího armáda je vo všeobecnosti považovaná za lojálnu al-Sadrovi, po odštiepení však vznikli viaceré súperiace frakcie. Vyhlásenie al-Sadrovho úradu je považované za zjavnú snahu dištancovať sa od bojov šiitských skupín o kontrolu niektorých hlavných ropných regiónov v blízkovýchodnej krajine. Deväť dní pred guvernérom Muhammadom Alím al-Hassáním sa obeťou útoku stal guvernér susednej provincie Kádisíja, Chálil Džalíl al-Hamzá.
Útoky na dvoch guvernérov v južnom Iraku vyvolali obavy zo zintenzívnenia útokov Máhdího skupín voči hlavnej šiitskej skupine v irackom parlamente. Obaja guvernéri boli členmi Najvyššej islamskej irackej rady (SIIC) na čele s Abdulom Azízom al-Hakimom. Jeho stúpenci, ktorí dominujú v radoch polície v južnom Iraku, bojujú s ozbrojencami Máhdího armády o dominanciu v oblasti, kde sa podľa odhadov nachádza viac ako 70 percent irackých ropných zásob.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 06:45