Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2019, 14:52

Putin v kabíne rušňovodiča otvoril trať na Krym, prvý vlak dorazí v stredu

Prvý bežný vlak s cestujúcimi, ktorý cez most prejde, vyrazil dnes popoludní z Petrohradu.

Putin v kabíne rušňovodiča otvoril trať na Krym, prvý vlak dorazí v stredu
Zdroj: Reuters

Prepravu po železničnej trati na moste medzi Ruskom a anektovaným ukrajinským polostrovom Krym dnes osobne spustil prezident Vladimir Putin. Pri tejto príležitosti zasadol do kabíny rušňovodiča v spoji s tromi vagónmi vypravenom z krymského prístavu Kerč do stanice Taman, uviedla televízia Rossija 24.

Putinovu jazdu vysielala v priamom prenose, podobne ako vlani 15. mája, kedy Putin za volantom oranžového kamiónu otváral cestnú časť Krymského mosta, "najdlhšieho v Rusku a v Európe". Teraz sa prezidentovi zdalo železničné spojenie hladšie ako cestné. "Je to zamatová cesta," poznamenala televízia o trati položenej na 19 kilometrov dlhom moste.

​Prvý bežný vlak s cestujúcimi, ktorý cez most prejde, vyrazil dnes popoludní z Petrohradu. Rýchlik z Moskvy má nasledovať o deň neskôr.

"Na Krym sa predalo už viac ako 57-tisíc cestovných lístkov," oznámil pri slávnostnom vypravení prvého vlaku riaditeľ ruskej dopravnej spoločnosti Alexander Ganov s ​​tým, že ide o lístky predávané až 60 dní pred odchodom. Predpredaj sa začal 8. novembra. "Spočiatku sme predávali každú minútu tri lístky," dodal Ganov.

Prvý vlak, vypravený z petrohradského Moskovského nádražia, má 17 vagónov s 530 cestujúcimi. Cez most má prejsť v noci z utorka na stredu. Do Sevastopoľa dorazí po 43 hodinách a 25 minútach ráno 25. decembra. Cena lístka je najmenej 3500 rubľov (50 eur). Cesta zo Simferopola do Moskvy a späť má stáť najmenej 2966 rubľov. V pláne sú vlaky na Krym z celkom 11 ruských miest, poznamenal denník Kommersant. Most stál podľa odhadov 228 miliárd rubľov (3,3 miliárdy eur), dodal denník.

Krym Rusko anektovalo v marci 2014, po úteku proruského prezidenta Viktora Janukovyča z Kyjeva. Európska únia, Spojené štáty aj ďalšie krajiny krok neuznávajú, napätie kvôli Krymu aj ruskému prístupu k dianiu na východe Ukrajiny trvá dodnes.

Vzhľadom k problematickému spojeniu lodnými trajektmi, ktoré narušovali časté búrky v Kerčskom prielive, začalo Rusko v roku 2016 stavať most, vedúci z Tamanského polostrova na Kerčský poolostrov. Nákladné vlaky majú začať most využívať od leta budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.