Reuters
StoryEditor

Turecko: Verdikt v prípade Chášukdžího vraždy má ďaleko od spravodlivosti

23.12.2019, 14:53
Autor:
TASRTASR
Ankara uviedla, že kľúčové aspekty vraždy, vrátane toho, kde sa nachádza Chášukdžího telo, zostali neobjasnené.

Turecko v pondelok kritizovalo verdikt saudskoarabského súdu v prípade vraždy novinára Džamála Chášukdžího z roku 2018. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozhodnutie zverejnené saudskoarabským súdom "má ďaleko od splnenia očakávaní oboch krajín a medzinárodného spoločenstva", ktoré žiadali podrobné objasnenie vraždy a dosiahnutie spravodlivosti, píše sa vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničných vecí.

Ankara tiež uviedla, že kľúčové aspekty tejto vraždy, vrátane toho, kde sa nachádza Chášukdžího telo, zostali neobjasnené, čo je podľa ministerstva "zásadným nedostatkom", pokiaľ ide o vyvodenie zodpovednosti.

Pravý opak spravodlivosti

Aj osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová označila v pondelok za "frašku" neverejný súdny proces, v rámci ktorého odsúdili na smrť päť osôb za Chášukdžího vraždu. Priebeh procesu odsúdila aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

"Najatí vrahovia sú usvedčení, odsúdení na smrť. A organizátori vraždy - tí nielenže sú na slobode, ale ani vyšetrovanie, ani proces sa ich takmer vôbec nedotkli. Je to pravý opak spravodlivosti. Je to fraška," vyhlásila spravodajkyňa OSN, francúzska ľudskoprávna expertka Callamardová, ktorá Chášukdžího vraždu vyšetrovala.

Zdôraznila, že pre krajiny, kde sú beztrestne zabíjaní novinári, sú charakteristické politické represie, korupcia, zneužívanie moci, propaganda a dokonca aj napomáhanie zločinom zo zahraničia. "Všetky tieto javy sa vyskytujú v Saudskej Arábii," uviedla Callamardová podľa agentúry DPA.

Saudskoarabské úrady mali podľa nej vyšetriť to, kto Chášukdžího brutálnu vraždu zosnoval, "a tiež tých, ktorí k nej nabádali, dali na ňu súhlas alebo sa tvárili, že nič nevidia, ako napríklad (saudskoarabského) korunného princa" Muhammada bin Salmána.

Päť trestov smrti

Počas neverejného procesu v Rijáde odsúdili za vraždu novinára päť osôb na smrť. Ďalším trom vymerali väzenské tresty v celkovej dĺžke 24 rokov za to, že pomáhali celý zločin utajiť.

Chášukdží bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskôr sa stal kritikom tamojšieho režimu. Žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník The Washington Post.

Zmizol 2. októbra 2018 po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád najskôr tvrdil, že novinár konzulát opustil, časom však pripustil, že tam bol zavraždený.

Saudskoarabskí činitelia označili tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí údajne prekročili svoje právomoci. Objavili sa však podozrenia, že brutálnu vraždu novinára osobne nariadil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý to však dlhodobo popiera.

01 - Modified: 2023-01-28 06:03:05 - Feat.: - Title: Šéf OSN odsúdil teroristický útok v Jeruzaleme, Palestínčan po razii Izraelu zabíjal pred synagógou 02 - Modified: 2023-01-27 14:59:02 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo dánskeho veľvyslanca, protestovalo proti spáleniu Koránu 03 - Modified: 2023-01-26 12:13:38 - Feat.: - Title: Muž, ktorý v španielskych kostoloch zabíjal mačetou, mal byť už pred útokom deportovaný 04 - Modified: 2023-01-26 09:09:03 - Feat.: - Title: Rozsudok v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov má prísť v apríli, naznačila predsedníčka senátu 05 - Modified: 2023-01-26 06:27:25 - Feat.: - Title: Zelenskyj nalieha na OSN, aby pomohla s riešením problému deportácií do Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. január 2023 13:44