Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2019, 17:00 Aktualizované dňa 23.12.2019 o 17:10

Ukrajina sa s povstalcami dohodla na výmene väzňov

Výmena by mala prebehnúť do konca roka vo formáte všetkých za všetkých.

Ukrajina sa s povstalcami dohodla na výmene väzňov
Zdroj: Reuters

Ukrajina sa dnes na rokovaní s donbaskými povstalcami dohodla na podmienkach výmeny všetkých väzňov. Agentúre RIA Novosti to oznámil ruský delegát na rokovaní takzvanej kontaktnej skupiny Boris Gryzlov. Uzavretie dohody potvrdil aj Kyjev.

Výmena sa má podľa Gryzlova uskutočniť do konca roka vo formáte "všetci za všetkých". Dohoda, o ktorej obsahu takisto informovali donckí separatisti, bola dosiahnutá počas dnešného videokonferenčného hovoru kontaktnej skupiny, ktorá rokuje o podmienkach mierového urovnania donbaskej krízy.

Dojednanie doteraz viazlo na stanovisku Kyjeva, ktorý sa zdráhal pred prepustením zbaviť zajatcov obvinených zo spáchaných činov.

"Počas videokonferencie kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na Donbase sa podarilo dosiahnuť dohodu o realizácii výmeny zadržiavaných osôb vo formáte všetci za všetkých do konca roka," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo zahraničia takzvanej Doneckej ľudovej republiky, ktorú po roku 2014 vyhlásili proruskí separatisti v časti východoukrajinskej Doneckej oblasti.

"Podarilo sa tiež dohodnúť dokument, ktorý obsahuje záväzky oboch strán v tejto otázke," uvádza sa v dokumente s tým, že Ukrajina "garantovala, že prepustené osoby budú zbavené všetkých obvinení".

Výmenu potvrdila na facebooku aj hovorkyňa ukrajinskej delegácie na mierových rozhovoroch Darka Oliferová, o dosiahnutí dohody informoval vo vyhlásení tiež Martin Sajdik, šéf sprostredkovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Výmenu zajatcov, o ktorej obe znepriatelené strany rokovali už niekoľko rokov, dohodli pred dvoma týždňami na summite v Paríži predstavitelia takzvanej normandskej skupiny, ktorá združuje Ukrajinu, Rusko, Francúzsko a Nemecko. Vyzvali tiež na konečné zastavenie paľby na frontovej línii, čo sa však podľa správ z Donbasu doteraz nepodarilo.

Koľkých osôb sa má výmena zajatcov týkať, nie je úplne jasné. Podľa správ z Kyjeva a Moskvy má ísť o desiatky ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.