Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.12.2019, 14:55

Lukašenko sa pustil do Ruska: Západ nepripustí narušenie našej suverenity Moskvou

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko okrem iného povedal, že Rusko už nikdy nebude impériom.

Lukašenko sa pustil do Ruska: Západ nepripustí narušenie našej suverenity Moskvou
Zdroj: Reuters

Medzinárodné spoločenstvo nenechá len tak, ak sa Rusko pokúsi narušiť zvrchovanosť Bieloruska. Povedal to dnes bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore, ktorý poskytol ruskej rozhlasovej stanici Echo Moskvy a v ktorom sa nevyhýbal kritickým vyjadrením na adresu Moskvy.

"Ak sa Rusko pokúsi narušiť našu zvrchovanosť, viete, ako zareaguje medzinárodné spoločenstvo. Budú vtiahnutí do vojny. Západ a NATO to (predpokladané ohrozenie suverenity Bieloruska) už nebudú tolerovať, pretože to budú považovať za vlastné ohrozenie. A v niečom budú mať pravdu," vyhlásil autoritársky bieloruský prezident, ktorý z času na čas kritickými slovami na adresu Moskvy nešetrí, hoci Rusko zostáva jeho najdôležitejším spojencom.

​Lukašenko okrem iného povedal, že Rusko už nikdy nebude impériom. "Veľmi vás sklamem. Rusko už nikdy nebude impériom. Nemá na to zdroje," povedal moderátorovi Echa Moskvy. "Všetko ste kúsok po kúsku stratili. Všetko. Jedinou príčinou toho ste vy sami (Rusko)," dodal prezident.

Výčitky adresované Moskve

V ďalšej časti rozhovoru tiež Moskve vyčítal, že každý rok vo vzťahu k Minsku "uťahuje skrutky" a zvyšuje ceny. Poukázal pritom napríklad na bieloruský deficit v obchodnej výmene s Ruskom vo výške deviatich miliárd dolárov a tvrdil, že Rusko nechce Bielorusku predávať zemný plyn za ruble.

"Od určitého okamihu budovanie nášho zväzku ... začalo ísť dole," konštatoval Lukašenko.

"Keď sa okolo Vladimira Vladimiroviča (Putina) začali formovať pragmatici, obchodníci, mysleli si, že budú žiť bez všetkých, že nepotrebujú Bielorusko, ktoré budú potichu tlačiť. Ekonomika je tam dobrá, tak zvýšime ceny energetických surovín," povedal bieloruský prezident.

Obavy v Bielorusku

Lukašenko, ktorý vládne svojej krajine pevnou rukou už dlhšie než štvrť storočia, sa spolieha na lacnú ruskú energiu a ruské pôžičky, udržujúce v chode bieloruskú ekonomiku v sovietskom štýle.

Kremeľ však vystavil Bielorusko tlaku zvýšením cien ropy a plynu a znížením dotácií.

​Lukašenko sa 7. decembra stretol v Soči s Putinom. Vďaka tejto schôdzke sa obe krajiny údajne priblížili k vyriešeniu nezhôd ohľadom dodávok ropy a plynu.

Lukašenko sa podľa médií však nechal počuť, že sa nevzdá bieloruskej nezávislosti. Niektorí jeho krajania sa však obávajú, že by chystané dohody o prehĺbení ekonomickej integrácie mohli vydláždiť cestu k pohlteniu krajiny Ruskom. Tieto obavy vyvolala už ruská anexia ukrajinského Krymu v roku 2014.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.