Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2019, 07:12

Poľsko si pre Putinove výroky predvolalo ruského veľvyslanca

Výroky prezidenta Putina a ďalších ruských predstaviteľov sa podobajú stalinistickému naratívu dejín, tvrdia Poliaci.

Poľsko si pre Putinove výroky predvolalo ruského veľvyslanca
Zdroj: Reuters

Poľské ministerstvo zahraničných vecí si v piatok povolalo ruského veľvyslanca vo Varšave Sergeja Andrejeva po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v uplynulých dňoch opakovane obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.

​Výroky prezidenta Putina a ďalších ruských predstaviteľov sa podobajú "stalinistickému naratívu dejín" a "propagande totalitného štátu", uviedol námestník poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Przydacz.

Putin v predošlých dňoch kritizoval rezolúciu prijatú Európskym parlamentom, v ktorej sa píše, že za druhu svetovú vojnu nesie zodpovednosť Sovietsky zväz (ZSSR). Putin toto tvrdenie nazval "čírym nezmyslom".

Dva týždne po tom, ako Tretia ríša 1. septembra 1939 napadla Poľsko, zaútočil z východu na Druhú poľskú republiku aj Sovietsky zväz. Stalo sa tak na základe tajných dodatkov paktu o neútočení medzi ZSSR a Nemeckom.

Ruskí predstavitelia však tvrdia, že Moskva bola k útoku na Poľsko donútená neschopnosťou Západu postaviť sa efektívne proti agresii Tretej ríše.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.