Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 11:10 Aktualizované dňa 29.12.2019 o 13:59

Kyjev a separatistické republiky v Donbase si dnes vymenili väzňov

Po trojročnej prestávke sa deviateho decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase.

Kyjev a separatistické republiky v Donbase si dnes vymenili väzňov
Zdroj: Reuters

Kyjev odovzdal zástupcom separatistických republík na východe Ukrajiny všetkých 87 zadržiavaných osôb. Informovala o tom agentúra TASS.

Samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) si pri výmene väzňov prevzala 63 väzňov a prepustila 25 osôb, uviedla predsedníčka výboru LĽR pre výmenu väzňov Olga Kopcevová.

"Výmena sa uskutočnila. Odovzdali sme 25 a prevzali sme si 63 ľudí," povedala novinárom Kopcevová. Deväť ľudí sa na výmene odmietlo zúčastniť a zostali na Ukrajine, dodala.

Vzájomná výmena väzňov medzi Kyjevom a separatistickými republikami v Donbase sa konala na kontrolnom stanovišti Majorsk na línii kontaktu medzi samozvanou Doneckou ľudovou republikou (DĽR) a Ukrajinou.

DĽR a LĽR mali podľa predchádzajúcich správ odovzdať Kyjevu 55 väzňov a prevziať si 87 ľudí. Overovanie totožnosti väzňov z oboch táborov trvalo niekoľko hodín. Výmenu monitorovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK).

Podľa agentúry AFP a iných oficiálne zábery ukazujú, ako ráno na stráženom miesto pri dedine Odradivka ležiacom na kyjevskej strane frontovej línie dorazili dva automobily z územia separatistov. O pol hodiny neskôr prišla z opačného smeru trojica vozidiel s policajným sprievodom. Nasledovali sanitky, vozidlá Červeného kríža aj pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Po trojročnej prestávke sa deviateho decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase.​ Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj.

Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt. Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča "všetci za všetkých", do konca roku 2019.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc životov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.