Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2019, 23:37

Trump odsúdil útok na dom rabína, vyzval na boj proti antisemitizmu

K útoku došlo v sobotu večer miestneho času v meste Monsey, ležiacom približne 40 kilometrov severne od New Yorku.

Trump odsúdil útok na dom rabína, vyzval na boj proti antisemitizmu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump odsúdil "hrozný" antisemitský útok v dome rabína v americkom štáte New York, pri ktorom v sobotu utrpelo bodné zranenia päť ľudí.

"Všetci sa musíme spojiť, aby sme bojovali proti zhubnej pliage antisemitizmu, konfrontovali ju a zlikvidovali. (Moja manželka) Melania a ja želáme obetiam rýchle a úplné uzdravenie," napísal Trump na Twitteri.

K útoku došlo v sobotu večer miestneho času v meste Monsey, ležiacom približne 40 kilometrov severne od New Yorku. Maskovaný páchateľ vyzbrojený veľkým nožom alebo mačetou zranil v dome chasidského rabína piatich ľudí, ktorí sa tam zhromaždili v siedmy večer židovského sviatku Chanuka.

Medzi piatimi zranenými je aj rabínov syn. Jedna osoba utrpela vážne zranenia a je v kritickom stave.
Útočník z miesta činu ušiel autom. Polícia ho však zanedlho vypátrala a zatkla. Podľa vyšetrovateľov ide o 37-ročného Graftona Thomasa z obce Greenwood Lake v štáte New York.

Podozrivého v nedeľu oficiálne vzali do väzby a vzniesli voči nemu obvinenia z vlámania a pokusu o päťnásobnú vraždu. On sám sa označil za nevinného. Výšku kaucie stanovili na päť miliónov dolárov.

Motív činu zatiaľ nie je známy. V oblasti New Yorku a New Jersey však došlo v posledných týždňoch k sérii antisemitských incidentov, pri ktorých boli fyzicky alebo verbálne napadnuté osoby židovského pôvodu.

Podľa očitých svedkov sa páchateľ útoku v Monsey pokúsil vniknúť aj do budovy synagógy nachádzajúcej sa pri rabínovom dome, dvere do nej však boli zamknuté. V rabínovom dome sa pri príležitosti osláv Chanuky zišli desiatky ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.