Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2020, 16:08

V zoo v Nemecku zhorel pavilón opíc, zomrelo tridsať zvierat. Dôvodom majú byť silvestrovské oslavy

Prežili len dva šimpanzy, ktoré sa z horiaceho pavilónu podarilo hasičom zachrániť.

Požiar v ZOO v Krefelde
Zdroj: Reuters

Pri požiari, ktorý v noci na dnes zasiahol zoologickú záhradu v západonemeckom Krefelde, zhorel pavilón opíc, kde uhynula väčšina zvierat. Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania požiar vznikol po tom, čo sa do zoo zniesli zapálené nebeské lampióny, citoval portál wdr.de políciu.

Uhynulo viac ako 30 zvierat, medzi nimi šimpanzy, orangutany, dve staršie gorily, kalone a rôzne vtáky. Škoda sa vyšplhala rádovo na milióny eur. "Je to najťažší deň v histórii krefeldskej zoo," povedal jej riaditeľ Wolfgang Dressler, ktorý sa na znak smútku obliekol do čierneho.

Prežili len dva šimpanzy, ktoré sa z horiaceho pavilónu podarilo hasičom zachrániť. Utrpeli ľahké popáleniny. Oheň nepoškodil výbeh pre gorily, ktorý s pavilónom susedí, a tamojšej sedemčlennej gorilej rodine sa nič nestalo.

Zoologická záhrada dnes zostala pre verejnosť uzavretá a prístupná nebude ani vo štvrtok. Policajti na mieste našli tri lietajúce lampióny, na ktorých boli ručne napísané novoročné priania.

Už od roku 2009 je pritom ich vypúšťanie v Severnom Porýní-Vestfálsku, kde sa Krefeld nachádza, zakázané. Polícia vyzvala osoby, ktoré lampióny vypustili, aby sa jej prihlásili, čo pre ne bude poľahčujúca okolnosť.

Obyvateľov Krefeldu a okolia udalosť silno zasiahla, k vstupu do zoo prinášajú kvety, sviečky a plyšové zvieratká. "Uhynulo kvôli vašim silvestrovským radovánkam," je napísané na jednom z pripojených lístkov.

Na mieste je podľa agentúry DPA aj duchovný. Krefeldská zoo je pomerne malá a má povesť zariadenia priateľského voči rodinám s deťmi. Ročne ju navštívi okolo 400-tisíc ľudí. Žije v nej asi tisíc zástupcov dvesto rôznych druhov zvierat. Pavilón opíc v štýle tropického skleníku sa pre verejnosť otvoril v roku 1975.

Požiar v zoologickej záhrade zažilo Nemecko naposledy v novembri 2010 v Karlsruhe, kde horelo v tamojšom detskom kútiku. Uhynulo vtedy 26 zvierat.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.