Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2020, 00:03

Povstalecká skupina Boko Haram zabila na ostrove v Čadskom jazere najmenej 50 rybárov

Ozbrojenci v prestrojení za obchodníkov zaútočili na rybárov. Útok má zrejme na svedomí islamistická povstalecká skupina Boko Haram.

Povstalecká skupina Boko Haram zabila na ostrove v Čadskom jazere najmenej 50 rybárov
Zdroj: Reuters

Na ostrove v Čadskom jazere pred necelými dvoma týždňami ozbrojenci zabili najmenej 50 rybárov. Útok na hranici medzi Čadom a Kamerunom má zrejme na svedomí islamistická povstalecká skupina Boko Haram. S odvolaním sa na miestnych činiteľov o tom dnes informoval spravodajský server BBC.

Ozbrojenci v prestrojení za obchodníkov zaútočili na rybárov, z ktorých aspoň 20 bolo Kamerunčanov. Medzi mŕtvymi sú aj príslušníci ďalších národov, povedal s odkazom na svedectvo tých, ktorí prežili Ali Ramat, starosta mesta Darak, ktoré leží na samom severe Kamerunu pri Čadskom jazere. Útok následne potvrdil aj regionálny guvernér Midjiyawa Bakara.

Incident sa odohral už 22. decembra, správy o ňom sa ale kvôli značnej odľahlosti dejiska začínajú dostávať na verejnosť až teraz. Až koncom roka totiž miestni obyvatelia vyslali do oblasti pátrací tím, ktorý našiel mŕtve telá plávajúce vo vode.

Ramat uviedol, že oblasť čelí častým útokom Boko Haram, potom čo ju prestali strážiť čadskí vojaci. Jednotky mnohonárodnej operačnej skupiny zložené z armád štátov, ktoré ležia na území Čadskej panvy, boli podľa neho zle vybavené na stráženie tohto regiónu.

Cieľom ozbrojencov z Boko Haram je v oblasti Čadského jazera vytvoriť moslimský štát, založený na striktnom výklade islamského práva šaría.

Povstalci teraz kontrolujú územie o rozlohe niekoľkých stoviek štvorcových kilometrov v okolí rozľahlého jazera, ktoré leží na hranici Kamerunu, Čadu, Nigeru a Nigérie. Do priľahlých oblastí okolitých štátov odtiaľ podnikajú útoky už niekoľko rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.