Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2020, 20:36 Aktualizované dňa 05.01.2020 o 21:27

Tureckí vojaci sa začali premiestňovať do Líbye, oznámil Erdogan

Turecký prezident tiež uviedol, že Turecko do Líbye posiela aj vysoko postavených vojenských dôstojníkov.

Tureckí vojaci sa začali premiestňovať do Líbye, oznámil Erdogan
Zdroj: Reuters

Jednotky tureckej armády sa postupne začali premiestňovať do Líbye, kde budú podporovať medzinárodne uznávanú vládu v Tripolise.

Oznámil to dnes podľa agentúr AFP a Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Prezident v rozhovore so spravodajskou televíziou CNN Turk tiež uviedol, že Turecko do Líbye posiela aj vysoko postavených vojenských dôstojníkov.

Medzinárodne uznávaná líbyjská vláda premiéra Faiza Sarrádža o vyslanie vojakov požiadala. Už v novembri podpísala Ankara s líbyjskou vládou dohodu o vojenskej spolupráci.

Podľa Erdogana mieria tureckí vojaci do Líbye spolupracovať s líbyjskými vojakmi a pomáhať s upevňovaním stability. Konkrétne počty však teraz Edrogan neuviedol.

Zákon umožňujúci vyslanie vojakov do Líbye na pomoc tamojšej vláde schválil turecký parlament vo štvrtok.

Severoafrickú krajinu už roky sužuje konflikt rôznych frakcií. Kým Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a zrejme aj Rusko podporujú generála Chalífa Haftara, ktorý vedie samozvanú Líbyjskú národnú armádu (LNA) vo východnej časti Líbye.

Erdogan dnes takisto povedal, že Turecko a Líbya by mohli pracovať s medzinárodnými firmami na hľadaní ropy a plynu vo východnom Stredomorí.

V novembri sa Turecko s Líbyou dohovorilo tiež na vymedzení ekonomických zón v Stredozemnom mori. V spore o námorné hranice ide najmä o ekonomické záujmy a o právo na prípadnú ťažbu nerastných surovín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.