Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2020, 20:30

Čo vieme o cieľoch iránskeho hnevu. Jednu základňu navštívil Trump, z druhej leteli špecialisti zabiť Bagdádiho

Teherán k útoku pristúpil a vybral dve vojenské základne s prítomnosťou amerických vojakov.

Irán v odvete za zabitie generála Solejmáního vypálil približne 22 rakiet na dve vojenské základne v Iraku. Na oboch z nich sa nachádza nespresnený počet amerických vojakov. Prečo boli vybrané práve tieto ciele?

Keď prezident Donald Trump zavítal prvýkrát v úlohe najvyššieho šéfa ozbrojených zložiek do bojovej zóny, aby sa stretol s vojakmi na misii, mieril na západ Iraku na základňu Asad. Počas posledných dvoch rokov ju navštívil niekoľkokrát aj viceprezident Mike Pence.

Dve vojenské základne

Práve táto vojenská báza sa v noci z utorka na stredu stala cieľom útoku balistickými strelami. Za ich vypustením stál iránsky režim, ktorý sa tak pomstil za americký útok na šéfa jednotiek Kuds a druhého najmocnejšieho muža v krajine Kásema Solejmáního. Iránska odveta prišla len deň po tom, čo sa prezident Trump vyhrážal, že ak Iránci zaútočia, zničia ich kultúrne pamiatky.

Teherán k útoku pristúpil a vybral dve vojenské základne s prítomnosťou amerických vojakov. Význam základne Asad ležiacej v provincii Anbar približne 217 kilometrov od sýrskych hraníc spočíva v tom, že tam americkí vojaci vykonávajú výcvik irackých jednotiek, ale predovšetkým v tom, že ju pravidelne navštevujú americkí lídri.

Podľa portálu Military Times na základni mimo výcvikovej jednotky sídlia aj "špecialisti" a Američania tam majú aj niekoľko leteckých prostriedkov. Donald Trump tam bol naposledy na Vianoce v roku 2018.

"Nemal som obavy o seba, ale mal som obavy o prvú dámu. Museli sme letieť s lietadlom v tme, boli zatiahnuté okná aj zhasnuté svetlá. Už som letel mnohých lietadlami, ale nikdy takto," uviedol vtedy šéf Bieleho domu.

Zasiahli letisko

Druhou základňou, na ktorú v noci dopadli rakety, bola báza neďaleko severoirackého mesta Arbíl. Rovnako ako v Asade aj tu sídlia americké špeciálne jednotky, čo sa potvrdilo v októbri minulého roka, keď USA oznámili zabitie vtedajšieho šéfa Islamského štátu Abú Bakra al-Bagdádího.

Práve zo základne neďaleko Arbíl totiž odštartovalo osem helikoptér CH-47 Chinook s tímom jednotiek Delta Force na palube. Smerom na Arbíl Teherán vypálil podľa portálu Military Times päť rakiet.

Jedna zasiahla letisko, ďalšie tri zneškodnili protiraketové systémy Patriot a jedna mala zlyhať za letu. Zatiaľ nie je jasné, o aké rakety išlo. Irán disponuje dvoma typmi s doletom medzi 300 a 800 kilometrov - Shahab 1 a Qiam.

USA počítajú škody

Zatiaľ nie je jasné, koľko obetí mali útoky na obe základne. Podľa iránskych Revolučných gárd zomrelo najmenej 80 Američanov, iránske médiá potom hovoria o približne 50 obetiach. Pri útokoch nezomrel žiaden z vojakov NATO, ktorí sa podieľajú na výcviku Iračanov, povedal agentúre AFP nemenovaný činiteľ aliancie.

USA zatiaľ svoje stanovisko nevydali, Pentagon zatiaľ "odhaduje škody" a podľa predbežných správ sa zdá, že neboli zabití žiadni americkí vojaci - avšak zahynúť mohli Iračania.

Biely dom v tejto chvíli vydal jednoduché vyhlásenie o tom, že "prezident bol informovaný a úzko monitoruje situáciu v spolupráci s národným bezpečnostným tímom."

Prezident sám potom situáciu krátko komentoval na Twitteri. "Všetko je v poriadku. Rakety vyslané z Iránu na dve vojenské základne v Iraku. V tejto chvíli odhadujeme obete a škody. Zatiaľ dobré. Máme zďaleka najmocnejšiu a najlepšie vybavenú armádu na svete," napísal Trump na Twitteri.

Spojené štáty mali v decembri minulého roka v Iraku približne šesťtisíc vojakov, čo je len zlomok zo 150-tisícového vojenského personálu, ktorý slúžil v krajine počas operácie Iracká sloboda medzi rokmi 2003 a 2011. Po útoku na iránskeho generála Solejmáního si iracký parlament odhlasoval odporúčanie vláde, aby požiadala o stiahnutie amerických jednotiek z krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.