Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2020, 16:12

Veľký prieskum ukazuje, že u nás dominuje Putin. Verí mu polovica Slovákov

  • Prieskum sa zameriaval najviac na to, ako ľudia vo svete vnímajú Donalda Trumpa.
  • Ľudia v prieskume odpovedali v jednej z otázok na to, ktorému svetovému štátnikovi dôverujú najviac.
Veľký prieskum ukazuje, že u nás dominuje Putin. Verí mu polovica Slovákov
Zdroj: TASR/AP

Slováci zo svetových lídrov najviac dôverujú Vladimirovi Putinovi a najmenej čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Ukázal to dnes zverejnený prieskum spoločnosti Pew Research Center, v ktorom sa jeho autori pýtali ľudí v 33 krajinách sveta najmä na postoj k šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi a názory na jeho politiku.

Celkovo prieskum ukázal, že dôveru v Trumpa má len 29 percent oslovených, zatiaľ čo nemeckej kancelárke Angele Merkelovej verí 46 percent ľudí.

Ľudia v prieskume odpovedali v jednej z otázok na to, ktorému svetovému štátnikovi dôverujú najviac. Vyjadriť sa mali k piatim lídrom - okrem Trumpa, Siho, Putina a Merkelovej hodnotili ešte francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ľudia vo svete najviac dôverujú Merkelovej

Pew Research Center vykonalo svoj prieskum v spolupráci s Gallupovým ústavom v období medzi májom a októbrom 2019, zodpovedalo v ňom celkovo takmer 37-tisíc ľudí.

Celkové výsledky ukázali, že najmenej respondenti dôverujú čínskemu prezidentovi (28 percent), len o jeden percentuálny bod viac priaznivcov nazbieral Trump. Dôveru v Putinov úsudok vyjadrilo 33 percent ľudí, o niečo lepšie na tom boli Macron (41 percent) a Merkelová (46 percent).

Regionálne rozdiely

Výsledky boli radikálne odlišné v jednotlivých krajinách: kým v západnej Európe strácal Trump a Putin, v krajinách Vyšehradu zasa mala nižšiu popularitu Merkelová a v Japonsku Si Ťin-pching.

Putinovi verí podľa prieskumu 49 percent Slovákov. Za ním skončil Macron (44 percent) a následne Merkelová (37 percent). Americkému prezidentovi dôveruje len 34 oslovených Slovákov. Lídrovi Číny dôveruje zas len 20 percent. Podobné výsledky mali aj ďalšie krajiny vyšehradskej štvorky, pričom v Česku má dôveru v Putina 33 percent oslovených, ale v Poľsku len 15 percent.

Nemecká kancelárka Merkelová má najviac priaznivcov vo Švédsku (86 percent) a Holandsku (82 percent), Macrona najviac uznávajú v Nemecku (73 percent) a Holandsku (70 percent). Najmenej populárne je Merkelová naopak v Grécku (22 percent) a Macron v Turecku (14 percent).

Trump má najviac priaznivcov na Filipínach (77 percent) a najmenej v Mexiku (osem percent). Najústretovejšie názory na čínskeho prezidenta panujú v Nigérii (61 percent), najmenej ústretové v Maďarsku a Japonsku (14 percent). Putinovi najviac veria v Rusku (73 percent), najmenej na Ukrajine (11 percent).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.