Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2020, 19:04 Aktualizované dňa 09.01.2020 o 21:53

Kanadský premiér potvrdil zostrelenie ukrajinského lietadla. Mala ho zasiahnuť iránska raketa

Boeing 737 sa zrútil v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, nešťastie neprežil nikto zo 176 ľudí na palube.

Ukrajinské lietadlo, ktoré sa zrútilo v stredu po štarte v Teheráne, Irán zostrelil. S odvolaním sa na informácie tajných služieb to dnes pred novinármi povedal kanadský premiér Justin Trudeau.

Podľa jeho informácií lietadlo zasiahla iránska raketa. Trudeau však zároveň dodal, že to mohlo byť neúmyselné.

Lietadlo spadlo niekoľko minút po štarte v stredu ráno. Na palube bolo 176 ľudí a všetci zahynuli, medzi obeťami je 63 Kanaďanov.

"Máme informácie z mnohých zdrojov najmä od našich spojencov a našich vlastných tajných služieb, ktoré naznačujú, že lietadlo bolo zostrelené iránskou raketou zem-vzduch. Možno to nebolo úmyselné," povedal Trudeau.

Raketa je jednou z hypotéz

V Iráne sa nehoda vyšetruje a možnosť, že lietadlo zasiahla raketa, bola jednou z hypotéz.

Dnes sa v USA objavili správy, že lietadlo mohla zasiahnuť iránska protivzdušná obrana, pretože len niekoľko hodín predtým armáda vypálila 16 rakiet na dve základne v Iraku, kde sú aj Američania.

Išlo o odvetu za americký likvidačné útok na iránskeho generála v Bagdade.

Trudeau: Je predčasné niekoho viniť

Trudeau vyzval na vyšetrenie incidentu a neodpovedal na otázku, do akej miery sú za pád lietadla zodpovedné USA.

Práve kvôli ich piatkovému útoku na iránskeho generála Kásema Solejmáního Iránci v stredu v noci zaútočili na základne v Iraku a predpokladá sa, že v tom čase bola v pohotovosti iránska protivzdušná obrana.

Trudeau povedal, že je predčasné niekoho za pád lietadla viniť alebo robiť závery.

Teherán to odmieta

Irán odmietol teórie o raketovom zásahu lietadla ako nemožné. Povedie síce vyšetrovanie, ale pozval k nemu aj štáty, z ktorých pochádzajú obete vrátane Ukrajiny.

Dal tiež najavo, že ak jeho experti nebudú schopní získať informácie z poškodených dátových skriniek lietadla, dá ich k dispozícii cudzím odborníkom.

Trudeau k tomu povedal, že Irán chce, aby takzvané čierne skrinky zostali v Iráne a že k vyšetrovaniu pustia odborníkov z Ukrajiny. Teherán podľa neho umožní pracovníkom kanadského konzulátu pomoc rodinám obetí

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.