Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2020, 00:00

Experti zanalyzovali video zo zostrelenia Boeingu nad Iránom. Vedia, odkiaľ bolo natočené

  • ​V súčasnosti je podľa amerických a kanadských spravodajských služieb najpravdepodobnejší scenár, že lietadlo pravdepodobne omylom zasiahla iránska raketa.
  • Rozdiel medzi zvukom a obrazom ukazuje, že autor videa bol približne 3,2 kilometra od explózie.
Pád Boeingu v Iráne
Zdroj: Reuters

Americký denník The New York Times v piatok zverejnil video, na ktorom má byť vidieť výbuch lietadla po zásahu iránskou strelou neďaleko teheránskeho letiska. Pri leteckom nešťastí zahynulo 176 ľudí. Čo je na ňom vidieť?

V čase, keď sa vyšetrovatelia z Ukrajiny, USA aj Iránu snažia dopátrať, aké boli príčiny katastrofy, môžu zábery, ktoré pôvodne dostal investigatívny tím novinárov Bellingcat, pomôcť prípad trochu lepšie objasniť.

​V súčasnosti je podľa amerických a kanadských spravodajských služieb najpravdepodobnejší scenár, že lietadlo pravdepodobne omylom zasiahla iránska raketa.

Boeing 737-800 prestal komunikovať s riadením letovej prevádzky nad mestom Parand približnosť 16 kilometrov od letiska Ajatolláha Chomejního. Na záberoch z videa je vidieť, ako došlo k výbuchu, ale lietadlo ešte chvíľu pokračuje v lete a piloti sa zjavne pokúšajú vrátiť späť na letisko.

To sa im však nepodarilo a lietadlo sa následne zrútilo. Podľa vyšetrovania tímu The New York Times údajne vizuálne a zvukové stopy zodpovedajú informáciám z letovej prevádzky a aj satelitných snímok.

Americký denník tvrdí, že rozdiel medzi zvukom a obrazom ukazuje, že autor videa bol približne 3,2 kilometra od explózie. Vzdialenosť vraj zodpovedá aj trase, ktorú zaznamenal portál FlightRadar24.com.

Overovaniu videa potom pomohlo niekoľko detailov. Predovšetkým budovy v pozadí, ktoré majú približne päť poschodí a špecifický vzhľad.

Irán
Zdroj: ScribbleMax

​Medzery medzi budovami pomohli určiť, v akej časti Parandu sa autor videa nachádzal. Presné miesto potom ukázala malá budova na kraji cesty, stĺpy a ďalšie detaily na ulici, ako napríklad nádrž umiestnená asi desať metrov od menšej budovy. Ak by USA alebo Kanada predložili nezvratné dôkazy o tom, že lietadlo zostrelil Irán, aj keď neúmyselne, mohlo by to mať dramatický vplyv na verejnú mienku v tejto blízkovýchodnej krajine, upozornila agentúra AP.

Agentúra navyše dodala, že po Solejmáního smrti sa iránska verejnosť zomkla okolo vedenia krajiny. Avšak prípadné zverejnenie dôkazov o zodpovednosti Teheránu za smrť 176 ľudí, hlavne Iráncov a Kanaďanov s dvojitým, teda aj iránskym občianstvom, by mohlo rýchlo znovu otvoriť trhliny.

​Verejnosť je doposiaľ pobúrená zákrokom vlády proti rozsiahlym protestom z konca minulého roka, vyvolaných zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou. O život vtedy prišli stovky demonštrantov.

Iránska televízia podľa agentúry Reuters v piatok uviedla, že čierne skrinky ukrajinského lietadla síce boli poškodené, ale zaznamenané údaje o lete sa zachovali. Ich rozlúštenie ale podľa úradov potrvá jeden až dva mesiace a celé vyšetrovanie katastrofy jeden až dva roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.