Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2020, 20:57

Irán kompenzuje úplne všetko, povedal ukrajinský tajomník. Vyplatí odškodné rodinám aj cenu lietadla

Nároky na odškodné boli témou sobotňajšieho telefonického rozhovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním.

Hassan Ruhání
Zdroj: Reuters

Irán predbežne súhlasil s vyplatením odškodného rodinám, ktorých príbuzní zahynuli pri stredajšom zostrelení ukrajinského lietadla pri Teheráne.

Podľa agentúry Ukrinform to v sobotu uviedol tajomník ukrajinskej Rady pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBO) Olexij Danilov, ktorý dodal, že Irán sa zaviazal zaplatiť aj cenu zostreleného lietadla.

"Irán úplne kompenzuje všetko," uviedol Danilov v sobotu pre britskú rozhlasovú stanicu BBC.
Podľa neho Irán pristúpil na tento krok, pretože oficiálne uznal, že jeho armáda zostrelila ukrajinské lietadlo so 176 osobami na palube. Pád lietadla nikto neprežil.

Danilov spresnil, že nároky na odškodné mali byť aj témou sobotňajšieho telefonického rozhovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho iránskym náprotivkom Hasanom Rúháním.

Prezident Zelenskyj v sobotu vo svojom videoposolstve k občanom Ukrajiny vyhlásil, že ukrajinská vláda poskytne finančnú pomoc rodinám osôb zabitých pri páde ukrajinského boeingu v Iráne a štát im pomôže získať náhrady za spôsobené škody a ujmu.

Spresnil, že "štát sa tiež bude snažiť získať odškodnenie od dopravcu, poisťovacích spoločností a Iránskej islamskej republiky."

Podľa Zelenského "Ukrajina systematicky a bez hnevu zisťovala príčiny havárie". Uviedol, že "vysoká profesionalita ukrajinských odborníkov, ktorí sú na mieste nešťastia v Iráne, neumožnila skryť pravdu o tragédii."

"Chcem osobitne vyzdvihnúť prácu ukrajinských odborníkov v Iráne. Ich vysoká profesionalita a efektívnosť, presvedčivé predbežné zistenia a dôkazy nájdené v Teheráne nedovolili skryť pravdu," uviedol Zelenskyj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.