Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 13:33

"Smrť diktátorovi. Nepriateľ nie je v USA, ale doma." Protivládne protesty v Iráne naberajú na sile

Demonštrácie vypukli v reakcii na priznanie Iránu, že omylom zostrelil ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube.

"Smrť diktátorovi. Nepriateľ nie je v USA, ale doma." Protivládne protesty v Iráne naberajú na sile
Zdroj: Reuters

V Teheráne a ďalších iránskych mestách pokračujú druhým dňom protesty.

Demonštranti skandujú heslá proti režimu a nespokojnosť dávajú najavo aj na sociálnych sieťach. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

​Demonštrácie vypukli v reakcii na sobotňajšie priznanie iránskych revolučných gárd, že v stredu omylom zostrelili ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube.

Až do piatku pritom iránski predstavitelia popierali tvrdenia niektorých západných činiteľov, že Irán lietadlo veľmi pravdepodobne zostrelil. Teherán to označoval za klamstvá.

Zvyšujú tlak

V troskách lietadla zahynulo všetkých 176 ľudí, napospol Iráncov či ľudí s dvojitým občianstvom.

"Klamú, že naším nepriateľom je Amerika. Náš nepriateľ je práve tu," skandovali protestujúci pred teheránskou univerzitou.

Demonštranti a iránske médiá zvyšujú tlak na vedenie krajiny, poriadková polícia v uliciach hlavného mesta preto rozmiestnila ďalšie posily. Polícia už v sobotu zasiahla proti tisícom demonštrantov slzným plynom.

Hnev proti ajatolláhovi 

Skandovaním "Smrť diktátorovi!" mnohí vyjadrovali hnev proti najvyššiemu duchovnému vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. O protestoch informovali aj pološtátne médiá, videá z demonštrácií sa šírili na sociálnych sieťach.

Kritika úradov nie je v Iráne neobvyklá, väčšinou však zostáva skrytá. Iránski predstavitelia sa teraz snažia vykresľovať katastrofu s lietadlom ako ďalšiu ranu zasadenú národu, ktorý smúti po zabití Solejmáního.

Demonštranti však už v sobotu plagáty s generálom strhávali. Rozhorčenie na úrady ľudia ventilujú aj na sociálnych sieťach, kde sa pýtajú, prečo ich predstaviteľov viac zamestnávala snaha odrážať kritiku zo zahraničia, než starosť o pozostalých. Iní sa zase pýtajú, prečo letisko nebolo v čase takého napätia uzavreté.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.