Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 07:31

"Svet vás sleduje." Trump podporil iránskych protivládnych demonštrantov

Donald Trump vyzval iránske úrady, aby umožnili organizáciám pre ľudské práva protesty monitorovať.

"Svet vás sleduje." Trump podporil iránskych protivládnych demonštrantov
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump podporil účastníkov demonštrácií proti iránskej vláde, ktoré vypukli v sobotu v Teheráne po tom, čo Irán priznal, že nedopatrením zostrelil ukrajinské dopravné lietadlo.

V jeho troskách v stredu zahynulo 176 ľudí. S poukázaním na novembrové potlačenie iránskych protivládnych protestov Trump varoval iránsky režim pred "ďalším masakrom pokojných demonštrantov".

Na teheránskych vysokých školách sa v sobotu zišli stovky ľudí, ktorí vyzývali na prepustenie činiteľov podieľajúcich sa na zostrelení lietadla a na ich postavenie pred súd.

Za zničenie ukrajinského civilného lietadla prijali zodpovednosť iránske revolučné gardy, ktoré uviedli, že lietadlo bolo omylom pokladané za nepriateľskú strelu s plochou dráhou letu.

Teherán až do soboty zostrelenie lietadla popieral. Polícia sobotňajšie protesty rozohnala, napísala agentúra AP.

Trump na twitteri napísal, že jeho vláda demonštrácie v Iráne podrobne sleduje.

Vyzval tiež iránske úrady, aby umožnili organizáciám pre ľudské práva protesty monitorovať. "Nesmie dôjsť k ďalšiemu masakru pokojných demonštrantov ani k zablokovaniu internetu. Svet vás sleduje," napísal šéf Bieleho domu na twitteri.

Pri novembrových protivládnych protestoch v Teheráne a ďalších mestách zomrelo najmenej 300 ľudí.

Iránci vtedy vyšli do ulíc po tom, čo vláda rozhodla o zvýšení cien benzínu až o 300 percent.

Úrady následne pri protestoch zablokovali prístup na internet a proti demonštráciám, ktoré prerástli v nesúhlas s náboženským vedením krajiny, tvrdo zakročili. Podľa organizácie Amnesty International iránske bezpečnostné zložky po neozbrojených demonštrantoch strieľali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.