Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2020, 07:51

Von der Leyenová: Únia bude intenzívne pracovať na pobrexitovej dohode

Ursula von der Leyenová počas návštevy Írska povedala, že oficiálne rokovania o tejto kľúčovej dohode odštartujú už koncom februára alebo začiatkom marca.

Von der Leyenová: Únia bude intenzívne pracovať na pobrexitovej dohode
Zdroj: Reuters

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu vyhlásila, že EÚ je pripravená pracovať "dňom i nocou" s cieľom dosiahnuť do konca roka 2020 pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou. Informovala o tom agentúra AFP.

Von der Leyenová počas návštevy Írska povedala, že oficiálne rokovania o tejto kľúčovej dohode odštartujú už koncom februára alebo začiatkom marca.

EÚ je podľa von der Leyenovej odhodlaná intenzívne rokovať s Londýnom s cieľom dosiahnuť rýchly posun vpred. Rozhovory sa podľa nej nebudú týkať len záležitostí obchodu, pretože je potrebné pokryť veľké množstvo tém.

Predsedníčka Európskej komisie minulý týždeň Britániu varovala, že v prípade, ak neurobí ústupky, nebude mať po brexite prístup na trh Európskej únie "v najvyššej možnej kvalite".

Po tom, ako Spojené kráľovstvo 31. januára opustí EÚ, začne platiť prechodné obdobie, ktoré potrvá do konca roka 2020. Počas tohto obdobia budú vzájomné vzťahy oboch strán pokračovať ako doteraz, zatiaľ čo obe strany budú rokovať o ich novej podobe.

Britský premiér Boris Johnson má podľa AFP čas do 1. júla, aby požiadal predĺženie prechodného obdobia. Johnson však sľúbil, že nebude už viac nebude predlžovať proces brexitu, ktorý sa začal už v júni 2016. Briti vtedy v referende zahlasovali za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.