Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2020, 10:25

Za obeť požiaru v domove pre zdravotne postihnutých padlo osem ľudí

Traja ľudia sú zranení ťažko, jeden bol do nemocnice prevezený so stredne ťažkým zranením.

Za obeť požiaru v domove pre zdravotne postihnutých padlo osem ľudí
Zdroj: Reuters

Pri tragickom požiari v nedeľu ráno v českom meste Vejprty v okrese Chomutov v domove pre osoby so zdravotným postihnutím zomrelo osem ľudí.

Záchranná služba vyhlásila mimoriadnu udalosť. Podľa operačného dôstojníka Hasičského záchranného zboru Úsťanského kraja je na mieste už hlásených celkom 30 zranených.

"Môžem potvrdiť tragický požiar vo Vejprtoch. V tejto chvíli mám informáciu o ôsmich obetiach. Ďalej sú na mieste cez dve desiatky osôb, ktoré budeme musieť prezrieť. Jedná sa o evakuovaných ľudí," uviedol hovorca záchrannej služby Úsťanského kraja Prokop Volenik.

Hovorca predtým informoval o tom, že sa jedná o požiar v domove dôchodcov, redakcia iDNES.cz zistila, že v skutočnosti ide o domov pre osoby s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Podľa Denníka N by sa malo jednať o domov Kaukaz.

Podľa operačného dôstojníka Hasičského záchranného zboru Úsťanského kraja je na mieste už hlásených celkom 30 zranených. Volenik dodal, že traja ľudia sú zranení ťažko, jeden bol do nemocnice prevezený so stredne ťažkým zranením.

Ďalší ľudia utrpeli ľahké poranenia alebo sa nadýchali dymu a záchranári ich stav postupne overujú. "Požiar v domove bol na operačné stredisko nahlásený vo 4:49, už sa ho podarilo lokalizovať a ďalej sa nešíri," doplnil operačný dôstojník. Hasiči ďalej zasahujú, na mieste je aj polícia.

Záchranka už nemala kapacitu

Na mieste je niekoľko posádok záchrannej služby Úsťanského kraja, dve posádky z nemeckej záchrannej služby, jedna posádka z Karlovarského kraja. Zdravotníci požiadali o výpomoc aj leteckú záchrannú službu v Prahe. Kvôli nepriazni počasia nemohol vzlietnuť vrtuľník.

"Krátko pred šiestou hodinou sme vyhlásili ako Zdravotnícka záchranná služba Úsťanského kraja mimoriadnu udalosť v oblasti Kadaň," doplnil Volenik. Čo bolo príčinou zatiaľ nie je jasné, povedala vejprtská starostka Jitka Gavdunová.

Na mieste požiaru bol aj riaditeľ Mestskej správy sociálnych služieb Vejprty Viktor Koláček. "Príčiny nepoznáme. V tejto chvíli chcem hlavne poďakovať všetkým, ktorí na mieste zasahovali a zasahujú, či už ide o profíkov alebo o zamestnancov," povedal Koláček. V čase telefonátu bol práve za volantom. Do mosteckej nemocnice viezol niekoľko klientov, ktorí sa nadýchali dymu. "Záchranka už nemala kapacitu, tak som vzal náš mikrobus a veziem ich."

"Je to ohromná tragédia. Až budeme mať nejaké bližšie informácie, budeme hľadať spôsob, ako kraju pomôcť," povedal hajtman Úsťanského kraja Oldřich Bubeníček s tým, že na miesto ide jeho námestník Martin Klika a tiež vedúci odboru kancelárie hajtmana Luboš Trojna.

Na miesto tiež podľa ministra vnútra Jána Hamáčka z ČSSD vyrazil generálny riaditeľ HaZZ Drahoslav Ryba.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.