Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 21:52

Hrozí celosvetový stav zdravotnej núdze. Čína zastaví hromadnú dopravu v epicentre vírusu

Počet infikovaných novým vírusom v Číne stúpol na 544.

Hrozí celosvetový stav zdravotnej núdze. Čína zastaví hromadnú dopravu v epicentre vírusu
Zdroj: TASR/Emily Wang

Počet obetí nákazy novým koronavírusom v Číne stúpol na najmenej 17 a počet infikovaných dosiahol 544. Všetky úmrtia sú hlásené z čínskej centrálnej provincie Chu-pej, ktorej hlavné mesto Wu-chan je považované za ohnisko nákazy.

Tá sa medzitým rýchlo rozšírila do najmenej 14 čínskych provincií a tiež do zvláštnych administratívnych oblastí Hongkong a Macao. Mimo Čínu už boli prvé prípady zaznamenané v Thajsku, USA, Japonsku, Južnej Kórei a na Taiwane, podozrivý prípad hlási Mexiko.

Čína aj ďalšie krajiny sveta už prijali preventívne opatrenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odložila na štvrtok rozhodnutie, či vyhlásiť celosvetový stav zdravotnej núdze kvôli šíreniu vírusu.

Počet nakazených stúpa

Len v provincii Chu-pej už bolo zaznamenaných 444 prípadov nakazenia koronavírusom, ktorý spôsobuje pľúcne ochorenie. Ešte počas utorka sa počet prípadov odhadoval na zhruba 300.

Čínska národná zdravotnícka komisia uviedla, že vírus sa prispôsobuje a mutuje, čo sťažuje snahy úradov šíreniu epidémie brániť.

Čína ďalej prijala opatrenia, ktoré majú lepšie ochrániť pred nákazou lekársky personál a tiež zlepšiť liečebné metódy pri ochorení vírusom. Úrady vyzvali občanov, aby necestovali do 11 miliónového mesta Wu-chan.

Prerušenie verejnej dopravy

Obyvatelia Wu-chan zase nemajú mesto opúšťať. Vláda provincie Chu-pej oznámila, že od štvrtku o 10:00 miestneho času bude vo Wu-chane a smerom z neho prerušená verejná doprava.

Týkať sa to bude autobusov, metra, i trajektov. Dočasne prerušené budú všetky letecké aj železničné spoje smerom z mesta.

Ľudia žijúci v meste sú nabádaní, aby sa nezhromažďovali a vyhýbali sa miestam, kde sa dajú očakávať davy. Na vlakovej stanici a na letisku vo Wu-chane, ktorý je významným dopravným uzlom, boli inštalované zariadenia na meranie telesnej teploty.

Kvôli šíreniu doteraz málo preskúmaného vírusu boli zrušené slávnostné podujatia plánované k lunárnemu Novému roku. Tento najvýznamnejší čínsky sviatok tento rok pripadá na 25. januára.

Uzavretie hraníc

Preventívne opatrenia neprijímajú iba čínske úrady. Napríklad londýnske letisko Heathrow zavádza oddelené priestory pre pasažierov cestujúcich z oblastí postihnutých novým koronavírusom.

Belehradské letisko bude cestujúcich prezerať termokamerami. Podobné opatrenia v poslednej dobe prijali letiská v niektorých ázijských štátoch aj v USA, Británii, Austrálii, Taliansku či Turecku.

Dokonca aj Severná Kórea sa rozhodla uzavrieť hranice pre zahraničných turistov, aby zabránila rozšíreniu nového typu koronavírusu zo susednej Číny.

Milan Trojánek z Kliniky infekčných, parazitárnych a tropických chorôb Druhej Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Nemocnice Na Bulovce povedal, že priebeh ochorenia koronavírusom zachyteným v Číne je pravdepodobne podobný ako u vírusov rovnakej čeľade SARS alebo MERS a pravdepodobne sa prenáša zo zvierat.

V rizikových oblastiach by sa podľa Trojánka mali cestovatelia vyhýbať kontaktu s chorými či uhynutými zvieratami a dbať na riadnu tepelnú úpravu potravín, najmä mäsa a vajec.

Je vhodné vyhýbať sa v postihnutých oblastiach kontakte s osobami, ktoré javia známky respiračnej infekcie, a dbať na pravidelné umývanie rúk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.