Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2020, 13:30

"Akoby prišiel koniec sveta". Takto to vyzerá v 11-miliónovom meste, ktoré pre nákazu uzavreli

  • Čínske úrady uzavreli v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu piate najväčšie mesto krajiny.
  • Na uliciach mesta Wu-chan je len málo chodcov, rušia sa divadelné predstavenia, výstavy a ďalšie akcie.
  • Ľudia z obchodov vykúpili jedlo a z lekární ochranné rúška.
  • Motoristi obklopili pumpy, pretože sa rozšírili správy, že zásoby benzínu dochádzajú.
Opatrenia proti šíreniu nákazy v čínskom meste Wu-chan
Zdroj: TASR/AP

Obyvatelia 11-miliónového čínskeho mesta Wu-chan, ktoré úrady v stredu uzavreli v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu, podľa dostupných informácií vykúpili obchody a stiahli sa do svojich domovov. Do piateho najväčšieho mesta Číny, ktoré je považované za ohnisko nákazy, nejazdia linkové autobusy ani trajekty.

​Ministerstvo dopravy vo štvrtok vyzvalo dopravcov, aby autobusom smerujúcim do Wu-chanu nariadili vrátiť sa späť do miesta, odkiaľ vyšli. Spoje, ktoré mali cez toto mesto prechádzať, sa mu majú vyhýbať. V meste nefunguje verejná doprava, ľudia z Wu-chanu, ktoré je považované za kľúčové obchodné a dopravné centrum v čínskom vnútrozemí, nemôžu odcestovať vlakom ani lietadlom. Letecká doprava do mesta ešte úplne prerušená nebola, niektoré spoločnosti však lety odriekli.

​Ľudia z obchodov vykúpili jedlo a z lekární ochranné rúška a motoristi podľa britského denníka The Guardian obklopili pumpy, pretože sa rozšírili správy, že zásoby benzínu dochádzajú. Na uliciach je len málo chodcov a mnoho rodín zrušilo plánované návštevy súvisiace s oslavami lunárneho Nového roka, ktorý pripadá na 25. januára.

Uzavreli aj ďalšie mestá

Jeden z miestnych obyvateľov, ktorého cituje britská BBC, uviedol, že má pocit, "akoby prišiel koniec sveta". Iní ľudia uviedli, že správcovia v ich domoch dezinfikujú výťahy. Rušia sa divadelné predstavenia, výstavy a ďalšie akcie, pri ktorých sa zhromažďujú davy ľudí. Podobné opatrenia ako Wu-chan prijali aj neďaleké mestá Chuang-kang a E-čou, tiež ich ľudia nemajú opúšťať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Miestne úrady vyzývajú obyvateľov Wu-chanu, aby neprepadali panike, pretože v meste sú v súčasnosti "dostatočné zásoby jedla, liekov a ďalších potrieb". Štátne médiá spravodajstvo o opatreniach vo Wu-chane podávajú tak, že jeho obyvatelia vedú boj pre dobro krajiny. Ľudia sú však k oficiálnym informáciám nedôverčiví, pretože vláda v uplynulých týždňoch tvrdila, že vírus nie je vážny a že sa dá zvládnuť.

V dôsledku nákazy novým typom koronavírusu zomrelo od konca minulého roka 17 ľudí, všetci v provincii Chu-pej, ktorej je Wu-chan hlavným mestom. Čínske úrady vo štvrtok informovali, že najmladšia obeť mala 48 rokov, najstaršia 89. Išlo väčšinou o ľudí v pokročilom veku trpiacich nejakou chronickou chorobou, ako je napríklad Parkinsonova choroba alebo cukrovka. Vírus pochádza z trhu s morskými plodmi vo Wu-chan, ktorý je od začiatku tohto roka.

Zásadná otázka

Vírus sa šíri medzi ľuďmi, pretože sa ním nakazili príbuzní chorých aj zdravotníci, ktorí sa o nich starali. Avšak BBC uvádza, že zistiť, ako sa nákaza medzi ľuďmi prenáša, je jednou zo zásadných otázok týkajúcich sa súčasného výskytu koronavírusu. Napáda pľúca a spočiatku sa prejavuje teplotou a kašľom. Pacienti môžu trpieť dýchavičnosťou a mať aj ďalšie dýchacie ťažkosti.

Nákaza sa okrem Číny doteraz objavila v Južnej Kórei, Japonsku, Thajsku, na Taiwane a mimo Ázie v štáte Washington na severozápade USA. Úrady v Hongkongu dnes oznámili, že v dvoch prázdninových táboroch vybudujú zariadenia, kde by boli v karanténe ľudia, ktorí prídu do styku s pacientmi infikovanými novým typom koronavírusu. Čínska štátna televízia dnes informovala, že počet nakazených stúpol na 620.

Cestujúci a posádka lietadla, ktoré skoro ráno dorazilo z Wu-chanu na rímske letisko Fiumicino, prešli kontrolou, či nemajú symptómy nákazy koronavírusom. Išlo o súčasť opatrení, ktoré v snahe zabrániť šíreniu vírusu prijali tento týždeň talianske úrady.

Oznámenie o karanténe o vypuknutí koronavírusu v čínskom meste Wu-chan v príletovej hale letiska Haneda v Tokiu.
Zdroj: Reuters

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.