Obyvatelia 11-miliónového čínskeho mesta Wu-chan, ktoré úrady v stredu uzavreli v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu, podľa dostupných informácií vykúpili obchody a stiahli sa do svojich domovov. Do piateho najväčšieho mesta Číny, ktoré je považované za ohnisko nákazy, nejazdia linkové autobusy ani trajekty.
Ministerstvo dopravy vo štvrtok vyzvalo dopravcov, aby autobusom smerujúcim do Wu-chanu nariadili vrátiť sa späť do miesta, odkiaľ vyšli. Spoje, ktoré mali cez toto mesto prechádzať, sa mu majú vyhýbať. V meste nefunguje verejná doprava, ľudia z Wu-chanu, ktoré je považované za kľúčové obchodné a dopravné centrum v čínskom vnútrozemí, nemôžu odcestovať vlakom ani lietadlom. Letecká doprava do mesta ešte úplne prerušená nebola, niektoré spoločnosti však lety odriekli.
Ľudia z obchodov vykúpili jedlo a z lekární ochranné rúška a motoristi podľa britského denníka The Guardian obklopili pumpy, pretože sa rozšírili správy, že zásoby benzínu dochádzajú. Na uliciach je len málo chodcov a mnoho rodín zrušilo plánované návštevy súvisiace s oslavami lunárneho Nového roka, ktorý pripadá na 25. januára.
Uzavreli aj ďalšie mestá
Jeden z miestnych obyvateľov, ktorého cituje britská BBC, uviedol, že má pocit, "akoby prišiel koniec sveta". Iní ľudia uviedli, že správcovia v ich domoch dezinfikujú výťahy. Rušia sa divadelné predstavenia, výstavy a ďalšie akcie, pri ktorých sa zhromažďujú davy ľudí. Podobné opatrenia ako Wu-chan prijali aj neďaleké mestá Chuang-kang a E-čou, tiež ich ľudia nemajú opúšťať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
Miestne úrady vyzývajú obyvateľov Wu-chanu, aby neprepadali panike, pretože v meste sú v súčasnosti "dostatočné zásoby jedla, liekov a ďalších potrieb". Štátne médiá spravodajstvo o opatreniach vo Wu-chane podávajú tak, že jeho obyvatelia vedú boj pre dobro krajiny. Ľudia sú však k oficiálnym informáciám nedôverčiví, pretože vláda v uplynulých týždňoch tvrdila, že vírus nie je vážny a že sa dá zvládnuť.
V dôsledku nákazy novým typom koronavírusu zomrelo od konca minulého roka 17 ľudí, všetci v provincii Chu-pej, ktorej je Wu-chan hlavným mestom. Čínske úrady vo štvrtok informovali, že najmladšia obeť mala 48 rokov, najstaršia 89. Išlo väčšinou o ľudí v pokročilom veku trpiacich nejakou chronickou chorobou, ako je napríklad Parkinsonova choroba alebo cukrovka. Vírus pochádza z trhu s morskými plodmi vo Wu-chan, ktorý je od začiatku tohto roka.
Zásadná otázka
Vírus sa šíri medzi ľuďmi, pretože sa ním nakazili príbuzní chorých aj zdravotníci, ktorí sa o nich starali. Avšak BBC uvádza, že zistiť, ako sa nákaza medzi ľuďmi prenáša, je jednou zo zásadných otázok týkajúcich sa súčasného výskytu koronavírusu. Napáda pľúca a spočiatku sa prejavuje teplotou a kašľom. Pacienti môžu trpieť dýchavičnosťou a mať aj ďalšie dýchacie ťažkosti.
Nákaza sa okrem Číny doteraz objavila v Južnej Kórei, Japonsku, Thajsku, na Taiwane a mimo Ázie v štáte Washington na severozápade USA. Úrady v Hongkongu dnes oznámili, že v dvoch prázdninových táboroch vybudujú zariadenia, kde by boli v karanténe ľudia, ktorí prídu do styku s pacientmi infikovanými novým typom koronavírusu. Čínska štátna televízia dnes informovala, že počet nakazených stúpol na 620.
Cestujúci a posádka lietadla, ktoré skoro ráno dorazilo z Wu-chanu na rímske letisko Fiumicino, prešli kontrolou, či nemajú symptómy nákazy koronavírusom. Išlo o súčasť opatrení, ktoré v snahe zabrániť šíreniu vírusu prijali tento týždeň talianske úrady.