Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2020, 07:39

Nový vírus si vyžiadal už 25 životov, 830 ľudí je nakazených

Predchádzajúca oficiálna bilancia zverejnená vo štvrtok hovorila o 18 mŕtvych a 664 nakazených.

Oznámenie o karanténe o vypuknutí koronavírusu v čínskom meste Wu-chan v príletovej hale letiska Haneda v Tokiu.
Zdroj: Reuters

Už najmenej 25 životov si vyžiadal nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý sa šíri z Číny. Celkovo sa ním nakazilo už 830 ľudí, oznámili v piatok čínske úrady, ktoré citovala agentúra DPA.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa vo štvrtok rozhodla tesnou väčšinou neoznačiť epidémiu nového koronavírusu v Číne a v niektorých ďalších krajinách za "stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru".

Čínske úrady v súvislosti s novým vírusom pristúpili k uzatvoreniu troch miest, ako aj k zrušeniu časti programu pri príležitosti čínskeho Nového roka. Tieto opatrenia prijali v snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu.

Predchádzajúca oficiálna bilancia zverejnená vo štvrtok hovorila o 18 mŕtvych a 664 nakazených.

Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírila aj do viacerých ďalších ázijských krajín.

Presná príčina však zatiaľ zistená nebola.

Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny (vrátane Hongkongu a Macaa) hlásia aj Filipíny, Japonsko, Južná Kórea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Taiwan i Spojené štáty.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.