TASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj: Vyvíjame diplomatické úsilie na obnovenie mieru

05.02.2022, 17:10
Autor:
TASRTASR
O situácii na ukrajinskej hranici hovorili v sobotu aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý má na 7. februára naplánovanú návštevu Ruska a o deň neskor zavíta do Kyjeva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu s predsedom Európskej rady Charlom Michelom telefonicky diskutoval o situácii okolo Ukrajiny a spôsoboch jej deeskalácie v rámci existujúcich formátov na rokovania. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na oznámenie na Zelenského konte na sociálnej sieti Twitter.

"Vyvíjame diplomatické úsilie na obnovenie mieru. Pokračujeme v interakcii takmer vo všetkých oblastiach. Som vďačný Európskej únii za pokračujúcu podporu Ukrajiny," dodal Zelenskyj.

O situácii na ukrajinskej hranici hovorili v sobotu aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý má na 7. februára naplánovanú návštevu Ruska a o deň neskor zavíta do Kyjeva.

Stoltenberg v sobotu vo svojom tvíte napísal, že počas rozhovoru ocenil Macronovo nasadenie pre prístup, ktorý NATO zvolilo voči Rusko a ktorý je založený na dialógu a odstrašovaní. "Jednota NATO je v tejto kritickej chvíli kľúčová," uviedol generálny tajomník NATO.

Podľa Elyzejského paláca Macron počas rozhovoru zdôraznil potrebu "pokračovať v úsilí o zníženie napätia v regióne prostredníctvom dialógu". Poukázal tiež na dôležitosť dodržiavania "základných princípov európskej bezpečnosti a suverenity štátov".

Rozhovor so Stoltenbergom v sobotu absolvovala aj britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Spoločne konštatovali jednotu členov NATO a varovali pred "obrovskou cenou", ktorú bude musieť Rusko zaplatiť v prípade, že podnikne inváziu na Ukrajinu.

Trussová na svojej stránke na Twitteri napísala, že "Rusko by malo zastaviť svoje destabilizujúce aktivity proti Ukrajine" a že "rozhodnutia o členstve v NATO by mali robiť NATO a tí, ktorí sa o vstup usilujú. Spojenci v NATO sú jednotní. Za každú ruskú inváziu (Moskva) bude musieť zaplatiť obrovskú cenu".

Európskych lídrov čoraz viac znepokojuje zhromažďovanie ruských vojakov pri hraniciach Ukrajiny a aj vyhrážky ruského vedenia, že podnikne vojenské kroky, ak nebudú splnené jeho požiadavky – od NATO napríklad žiada, aby neprijala Ukrajinu za člena.

01 - Modified: 2022-12-05 17:32:52 - Feat.: - Title: Za útokmi na ruské letiská stojí Ukrajina, tvrdí Kremeľ 02 - Modified: 2022-12-05 14:15:56 - Feat.: - Title: Hirman: Pokiaľ nebude porušená infraštruktúra, dodávky ropy nebudú ohrozené 03 - Modified: 2022-12-05 11:18:14 - Feat.: - Title: Vo Švédsku zastrelili ruského youtubera. Otvorene kritizoval čečenského vodcu Kadyrova 04 - Modified: 2022-12-04 16:35:17 - Feat.: - Title: Rusko nebude predávať ropu, ktorá spadá pod cenový strop G7. Moskva počíta aj so znížením produkcie 05 - Modified: 2022-12-05 06:03:02 - Feat.: - Title: Podpora vojny u ruskej verejnosti klesá. Moskva by nemala dosiahnuť veľké úspechy, uvádzajú Briti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2022 19:03